Şişirilmiş faturayı ispatlayana üç yıllık su belediyeden

Gündem oluşturan karar ve çalışmaları ile adını duyuran Çorum'un İskilip Belediyesi'nde yine ilginç bir karara imza atıldı;

Yüksek fatura şikayetleri nedeniyle belediyenin su faturalarını hesaplamadaki titizliğine dikkat çekmek isteyen İskilip Belediye Başkanı Orhan Öztürk, su faturalarında harcadığı su miktarından fazlasının gösterildiğini ve harcadığı suyla orantılı olmayan boyutta şişirilmiş fatura kesildiğini düşünen vatandaşların, bunu ispatlamaları durumunda üç yıllık su faturalarını karşılamayı taahhüt ettiklerini söyledi.

Halka açık tuvaletlerde pisuarları kaldırarak Türkiye’de günler boyunca süren pisuar tartışmalarını başlatan İskilip Belediyesi, ilginç karar ve çalışmalar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Belediyenin özelleştirme çalışmaları kapsamında su işlerini kiraya vermesinin ardından ilçede, su sayaçlarının okunması ve su arıza hizmetleri özel sektöre devredildi. Su hizmetlerinin özel sektöre devredilmesinin ardından su tahakkuk ve tahsilatlarında ciddi artışlar yaşandı. Su tahakkuk hizmetlerinin özelleştirilmesi ile 5-6 yıldır fatura gitmeyen su aboneleri ortaya çıkarken, 800 civarındaki su sayacının 4 yıldır bozuk olduğu, kaçak su ve ters bağlanmış sayaç uygulaması sona erdirildi. Özelleştirmeden bir kaç ay sonra kış mevsiminin girmesiyle aşırı soğuklar su sarfiyatını artırdı. Bunun yanında soğuk gecelerde su şebekeleri donmasın diye açık bırakılan musluklar ilçede su sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Halen belediye su tahakkuk birimine yüksek gelen faturalar nedeniyle çok sayıda başvuru ve şikayet geliyor. Faturaların yüksek gelmesinde su tahakkuk biriminin herhangi bir teknik eksikliğinin söz konusu olmadığını belirten yetkililer, kışın donmasın diye açık bırakılan musluklar dolayısıyla bu tarz yüksek faturaların geldiğini ifade etti.

Yapılan açıklamalara rağmen eleştiri ve şikayetlerin kesilmemesi nedeniyle Belediye Başkanı Orhan Öztürk, ilginç bir teklifte bulunarak, su sorununa son noktayı koydu. Belediye Başkanı Öztürk, su faturalarında harcadığı su miktarından fazlasının gösterildiğini düşünen ve harcadığı suyla orantılı olmayan boyutta şişirilmiş fatura kesildiğini düşünen vatandaşların bunu ispatlamaları durumunda üç yıllık su faturalarını karşılamayı taahhüt ettiğini bildirdi.

Belediye su tahakkuk servisinin su faturalarına gizli zam yapması gibi bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çeken Başkan Öztürk, “Su faturalarında belirtilen miktar, harcanan suyun tonuna göre belirlenmektedir. Dolayısıyla yüksek gelen meblağlar harcanan suyla orantılıdır. Ne kadar su harcanmışsa faturaya o doğrultuda fiyat yansımaktadır. Bu noktada harcadığı su miktarından fazlasını gösterecek şekilde fatura geldiğini ileri süren hemşerilerimizin bunu ispatlamaları durumunda biz üç yıllık su fatura bedelini ödemeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

SU FİYATLARINA ÜÇ YILDIR ZAM YOK

Su fiyatlarına 3 yıldır zam yapılmadığına ve çevre ilçelerle karşılaştırıldığında en uygun fiyat uygulamasının İskilip’te olduğuna dikkat çeken Öztürk, ilçedeki suların çok fazla elektrik sarfiyatına gerek duymadan cazibeyle çıkarıldığını anlattı. Başkan Öztürk, elektrikli motorların çalıştırılarak su çıkarıldığı kentlerde kullanılan elektrik masrafının da su faturasına yansıdığı için faturalarda bir artış olduğunu belirtti. Çevre ilçelerden sadece Osmancık’ta suların tamamının pompa kullanılarak çıkarıldığını kaydeden Öztürk, diğer ilçelerde cazibeyle su çıkarıldığını, gerekli görülen durumlarda pompanın kullanıldığını aktardı.

Su faturalarında gizli zam uygulanması gibi bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çeken başkan Öztürk, bunun su fiyat tarifesinin açıklanmasıyla ilçe halkının çok daha iyi bir şekilde göreceğini belirtti. Öztürk, “Verilen bu oranlar doğrultusunda su faturalarında harcadıkları su miktarı ile uyuşmazlık gösterecek şekilde bir durum olduğunu düşünen kişilerin faturalarının incelenmesi sonrasında, iddia ettikleri gibi su harcanmadığı halde, harcanılmış gibi gösterildiğine dair herhangi bir bulguya rastlanılması durumunda şahsın üç yıllık su faturasını ödemeyi taahhüt ediyoruz” diye konuştu.

İskilip’te su fiyat tarifesi şöyle:

50 M3 e kadar 50 M3 ten sonra KDV dahil ÇTV dahil 1 m3 su fiyatı

Mesken 0,6 YTL 1 YTL 0,73 YTL

İşyeri 0,85 YTL 1 YTL

Resmi Daire 1 YTL

İlkokul 0,6 YTL

Sanayi/Benzinlik 1,25 YTL

İnşaat 1,6 YTL