Şişli Kadıköy gibi ilçelerde kiralar yüzde 16 ucuzladı

İstanbul'da yerleşim kent dışına kaydı, merkezdeki kira fiyatları dibe vurdu.

Şişli, Fatih, Kadıköy gibi ilçelerde kiralar yüzde 16 ucuzladı.

Dev konut projelerinin artarak sürdüğü İstanbul’da yerleşim kent dışına kaydı, şehir merkezindeki hayat ucuzladı. Kargaşadan uzaklaşmak isteyenler yeni yapılan toplu konutlara yöneldi. İstanbul’un eski cazibe merkezi semtlerinde konutlarının kiraları dibe vurdu.

300 YTL’YE BİLE EV VAR…
5 yıl önce orta halli vatandaşların oturamayacakları kadar yüksek kira bedelleri istenen Şişli, Fatih ve Kadıköy gibi ilçelerde fiyatlar yüzde 16 düştü. Buralarda kiralar 300 ile 1000 YTL arasında değişiyor. Sultanbeyli ise 200 YTL’lik kira fiyatlarıyla en ucuz ilçe…


Yeni merkezlere artan ilgi kiraları düşürdü

İstanbullular sitelere akın etti, kent merkezindeki pek çok semtte kiralar geçen yıla göre yüzde 16’ya varan oranda geriledi.

Yüksek fiyatlar ve deprem korkusu kiracıları yeni yerleşim merkezlerine kaçırınca, kent merkezlerindeki kiralarda geçen yıla göre yüzde 16’ya varan oranda düşüş oldu. İstanbul Emlakçılar Odası’nın 62 semti içeren verilerine göre, kiralardaki düşüşte başı Feneryolu çekti. Feneryolu’nda kiralardaki ortalama değer kaybı % 15.79’u bulurken, 100 metrekare bir evin geçen yıl 700- bin 200 YTL olan kira aralığı, bu yıl 600- bin YTL olarak değişti. Kiralardaki ortalama düşüş Küçükbakkalköy’de yüzde 14.28, Şişli’de yüzde 13.63, Etiler’de yüzde 13.46, Beşiktaş’ta yüzde 10.52, Bakırköy’de yüzde 8.82 olarak gerçekleşti. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, kent merkezlerinde kiracı bekleyen dairelerin sayısının hızla arttığını söyledi. “6 aydır kiraya verilemeyen daireler var” diyen Ateş, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Eski merkezlerde kiralar çok yüksek ve eski binalar da çoğunlukta. İnsanlar uzak olmasına rağmen sosyal tesisli sitelerin çoğaldığı yeni merkezleri tercih ediyor.”

En ucuz semt Sultanbeyli

İstanbul’da kiraların en düşük olduğu semt, Sultanbeyli oldu. Semtte 100 metrekare standart bir dairenin aylık kira bedeli, 200 YTL’den başlıyor. Pahalılıkta ise başı Ulus çekerken; bu semtte 100 metrekarelik ev kiraları bin 250 ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor.

TAKVİM