Şişli’de sigara yasağı çerçevesinde gaz odaları uygulaması başlıyor

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Belediye Meclisi'nin aldığı kararla kapalı mekanlarda 25 Ocak 2006 tarihinden itibaren uygulanacak olan sigara yasağının ilk etapta belediyede başlatılacağını açıkladı.

Şişli ilçe sınırları içerisinde 25 Ocak’tan itibaren uygulanacak olan “Kapalı mekanlarda sigara yasağı ve içenler için özel bölüm” uygulaması hakkında bilgi vermek üzere Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül basın toplantısı düzenledi. Sigarayı Bırakma Merkezi tarafından “Sigarayı nasıl bırakabiliriz ” başlıklı seminer öncesi personeline hitaben konuşan Sarıgül, sigaranın zararlarına dikkat çekerek sigara içen insanların içmeyenlere saygı göstermeleri gerektiğini dile getirdi. Sigara yasağı uygulamasında herhangi bir zorlama ve baskı olmadığına işaret eden Sarıgül, “Amacımız sigaranın zararlarını sevgi ile uzlaşma ile başta kendi personelimiz olmak üzere kamuoyuna aktarmaktır.” dedi.

Uygulamanın 25 Ocak 2006 tarihinden itibaren başlatılacağını hatırlatan Sarıgül, belediye binasında sigara içenler için Gaz Odası yapacaklarını söyledi. Uygulamanın hayata geçirilmesiyle belirtilen yer dışında sigara içen çalışanlara çeşitli cezai müeyyideler uygulayacakları uyarısında bulunan Sarıgül, “Birşeye başlamak önemli ama sürdürmek daha da önemli. Sigara içen çalışanlarımız en son fırtlarını çeksinler ayın 25’inden sonra bunu unutsunlar.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Sigarayı Bırakma Merkezi tarafından Sarıgül’e nikotin testi uygulandı. Yapılan testte Sarıgül’ün ciğerlerinde sigara içmeyen ancak sigara içilen ortamlarda bulunduğu için pasif içicilerde görülen çok az miktarda karbonmonoksit bulunduğu gözlendi. Uygulamanın ardından Sigarayı Bırakma Merkezi yöneticilerinden Gökhan Acar tararfından personele yönelik ‘Sigarayı nasıl bırakabiliriz ?’ başlıklı seminer verildi.

Şişli Belediye Meclisi’nin 9 Aralık 2005 günkü toplantısında aldığı kararla 25 Ocak 2006’da geçerli olmak kaydıyla lokanta, kafeterya, otel ve benzeri kapalı yerlerde tütün ve tütün mamüllerinin içilmemesini, sözü edilen mekanlarda isteyenler için diğer insanların sağlığını tehlikeye düşürmeyecek tarzda özel bölümler oluşturması koşulunu getirdi.

Belediye Meclisi aynı gün aldığı diğer bir kararla da fuar, alışveriş merkezi, düğün salonları, internet kafeler, elektronik oyun merkezleri, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları, sağlık kurum ve kuruluşları, sinema-tiyatro gibi eğlence yerleri ve ibadethanelerin kapalı ve açık tüm alanlarında da tütün ve tütün mamüllerinin kullanılmasını yasakladı.