Sismanlik alarmi!

Saglik Bakanligi 2006 yilinda yediden yetmise herkesi saglikli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlendirmek için harekete geçiyor.

Hedef 15-17 yas

Saglik Bakanligi’nin 2006 yili hedeflerinde 15-17 yas grubu gençlerde obeziteyi önleme çalismalari da yer aliyor. Buna göre, özellikle Ankara’da seçilmis liselerdeki ögrencilere yeterli ve dengeli beslenme aliskanligi kazandirilmasi ve obezitenin önlenmesi amaciyla doktor, hemsire ve diyetisyenden olusan ekiplerle bir egitim verilecek. 15-17 yas grubunda bulunan ögrencilere kilo kontrolü amaciyla bir tarama da yapilacak. Yapilacak taramalarda obez veya kötü beslenme olanlar belirlenecek ve bu konuda egitim almis saglik personeli tarafindan bu ögrenciler tedaviye alinacak.

25 bin ögrenciye egitim

Ayrica ilkögretim okulu ögrencilerine istenen yönde beslenme aliskanliklari kazandirilmasi amaciyla da Ankara’nin sosyo-ekonomik düzeyi düsük bölgelerinde bulunan tüm okullarda ve 81 ilde seçilen okullarda ögretmen ve ögrenciler için beslenme egitimi programi uygulanacak. Bakanlik tarafindan daha önceki yil baslatilan saglikli beslenme egitimi kapsaminda Ankara Sincan bölgesinde 49 okulda yaklasik 25 bin 19 ögrenciye beslenme egitimi verildi.

Yaslilara da uygulanacak

Sporcu çocuklarin beslenme ve saglik durumlarinin gelistirilmesi amaciyla 27 ilde bulunan sporcu egitim merkezlerinde egitim gören sporculara uygulanan beslenme programinin sonuçlari degerlendirilecek. 2007 yilindan itibaren bu program örnek alinarak çesitli spor federasyonlarinda da uygulamaya konulmasi saglanacak. Saglik Bakanligi, Adalet Bakanligi isbirliginde mahkûmlar için de beslenme programlari hazirlayacak. Yaslilarin beslenme ve saglik durumlarinin gelistirilmesi için ise huzurevlerinde çalisma yapilacak.