Sivas Belediyesi şehitler adına park yaptı

Sivas Belediyesi Yukarı Tekke Mezarlığı altında bulunan 60 bin metrekare alanda yapımı gerçekleşen Şehitler Parkı törenle açıldı.

Sivas Belediyesi Yukarı Tekke Mezarlığı altında bulunan 60 bin metrekare alanda yapımı gerçekleşen Şehitler Parkı törenle açıldı. Parkın açılışını Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve il protokolü birlikte gerçekleştirdi.

    Her cumartesi bir açılış sloganıyla yola çıkan Belediye, ilk olarak Şehitler Parkının açılışını gerçekleştirdi.
Vali Zübeyir Kemelek ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüp alana gazilerle birlikte geldi. Mehter Takımı’nın alana gelmesiyle başlayan açılışta İstanbul Zühdübey Cami İmamı Adem Karabey’in Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı.

    Belediye Başkanı Doğan Ürgüp yaptığı konuşmada, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun yol arkadaşları ile birlikte Güneydoğu ve Polis şehitliğinin bu alanda olması nedeniyle parkın adını bu yüzden şehitler parkı dediklerini anlattı.

    60 bin metrekare alana yapılan parkın bir arkadaşının fikriyle yapmaya karar verdiklerini firmanın da işi vaktinde teslim ettiğini söyleyen Başkan Ürgüp, “Şehitliklerin ve kabirlerin yanında olmasından dolayı dikkat ederseniz alanda yeme içme ve eğlence alanları yok. Burası bir dinlenme alanı olarak yaptık. Yürüyüş alanları, şelaleler, kamelyalar var. Kabristanlığa gelenler ve civar halkı için yaptık. Sadece çocuklar için eğlence alanları yaptık.” şeklinde konuştu.

    Bu parkın 6 tane açılışların ilki olduğunu aktaran Ürgüp şöyle devam etti. “En son 21 Aralıkta Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi açılışı ile bu seriyi kapatıp Ocak ayından itibaren seçim çalışmalarına başlayacağız. Belediye faaliyetlerini son güne kadar bırakmayacağız. Parkın öncelikle şehit yakınlarımıza, gazilerimize, mahalle halkına hemşehrilerime hayırlı olmasını istiyorum.”

    Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal ise konuşmasında hiçbir ayrımın olmadığı herkesin eşit yaşadığı bir Türkiye hayal ettiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Şehitler Parkımızın açılışını yapmanın gururunu yaşamaktayız. Bu milletin canlarını feda ettiği aziz şehitlerimizin adına yapılan bu parkı ilimize kazandıran Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu güzel parkı şehitlerimize yakışır bir şekilde muhafaza edeceğinize inanıyor, herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

    Konuşmaların ardından Mustafa Hızal, Başkan Ürgüp’e plaket takdim etti. Meddah Yusuf Duru’nun gösterisinin ardından, Adem Karabey kasideleriyle duygulandırdı.

    Karate takımının kata gösterisinden sonra Tasavvuf Müziği Sanatçısı Alp Aslan’ın sahne almasının ardından tören sona erdi.

    Açılışa Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Emniyet Müdürü Selçuk Kızılay, Jandarma Komutanı Okşin Akşit, Muhsin Yazıcıoğlu’nun abisi Yusuf Yazıcıoğlu, BBP İl Başkanı Aytekin Kulmaç ile çok sayıda davetli katıldı.