Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenci kavgası

CÜ'de eğitim gören karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada, 7 öğrenci darbedildi.

Bu arada, darbedilen öğrenciler, arkadaşlarıyla birlikte kentte protesto yürüyüşü yaptı.

Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) eğitim gören karşıt görüşlü 2 öğrenci grubu arasında dün gece saatlerinde Şenyurt Sitesi önünde kavga çıktığı belirtildi.

İddiaya göre, yaklaşık 20 civarındaki sağ görüşlü öğrenci grubunun, sol görüşlü öğrenci grubuna demir sporlarla saldırdığı öne sürüldü. Olayda 7 öğrencinin vücutlarının çeşitli yerlerinden darbedildiği belirtildi.

Yaralanan öğrencilerin Sivas Numune Hastanesinde tedavi altına alındığı bildirildi.

Olayla ilgili 13-14 civarında öğrencinin gözaltına alındığı, emniyetteki sorgu ve işlemlerinin ardından Sivas Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edileceği belirtildi.

-ÖĞRENCİLER OLAYI PROTESTO ETTİ-

Bu arada, aralarında olayda başından ve ayağından yaralanan üniversite öğrencilerinin de bulunduğu yaklaşık 75 kişilik bir grup, kentte yürüyüş yaparak olayı protesto etti.

Afyon Sokak’taki Eğitim-Sen Sivas Şube binası önünde ellerinde çeşitli dövizlerle toplanan ve kendilerini Sivas Demokrasi Platformu ve CÜ Devrimci-Demokrat öğrenciler olarak adlandıran grup, kent meydanına kadar yürüdü.

Meydanda çeşitli sloganlar atan grup, olayın zanlılarının cezalandırılmasını istedi. Grup adına açıklama yapan Merve Yağmur isimli öğrenci, ”Cumhuriyet Üniversitesi Geleneksel Bahar Şenlikleri’nde devrimci-demokrat öğrencilerin açtığı stantları 1 haftadır taciz eden odaklar, dün gece yüzlerini göstermiştir. Gece saat 23.00 sularında Şenyurt Sitesi önünde yaklaşık 20 kişilik faşist bir grup, demir sopalarla arkadaşlarımıza saldırmış ve 7 arkadaşımız yaralanmıştır” dedi.

Bu olaylar öncesinde kendilerine yönelik tacizleri üniversitenin güvenlik birimlerine ve diğer yetkililere bildirdiklerini ifade eden Yağmur, tüm uyarılarına rağmen hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını ileri sürdü.

Açıklamanın ardından grup, sloganlar atarak Eğitim-Sen Sivas Şube binasına kadar yürüdü. Grubun açıklaması ve yürüyüşü sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı.