Sivas şehir meydanında gıyabi cenaze namazı

Sivas'ta cuma namazı sonrası şehir meydanında toplanan Özgür-Der üyeleri, Suriye ve Mısır'daki katliamları kınadı.

Sivas’ta cuma namazı sonrası şehir meydanında toplanan Özgür-Der üyeleri, Suriye ve Mısır’daki katliamları kınadı. Grup, açıklama sonrasında gıyabi cenaze namazı kıldı.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Sözcüsü Sinan Ceran, bazı kesimlerin, sadece Mısır’daki gelişmelere duyarlı davranarak, Suriye’yi görmezden geldiğini savundu. ‘Yaşasın Suriye direnişimiz’, ‘Katil Esed Suriye’den defol’, sloganları atan grup adına konuşan Sinan Ceran, yaklaşık 3 yıldır Suriye’de ve son 2 aydır da Mısır’da darbeye karşı bir direniş olduğunu belirterek, “Önce Allah’a sonra sizlere şikayet etmek istediğimiz en önemli şeylerden bir tanesinin, kendisini İslamcı olarak tabir eden bir çok kesimin Suriye meselesine kör ama Mısır meselesine duyarlı olması. Bu kesimlerin Suriye direnişinin izzetli duruşunu anladıkları gün kendilerini sorgulamalarını bekliyoruz. Dış ülkelerde değil ülkemizde de sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerde de maalesef Mısır meselesine göstermiş olduğu duyarlılığın onda birini Suriye meselesine göstermiyor.” dedi.

Esed’in, Sisi’nin bir günde 2 binden fazla kişiyi katletmesine dünyanın sessiz kalmasından cesaret aldığını ve Esed’in kimyasal silah kullanma rahatlığının bu sessizlikten kaynaklandığının ifade edildiğini aktaran Sinan Ceran, “Bu konuyu dile getirenler haksız mı?” Diye sordu. Açıklama sonrası gıyabi cenaze namazı kılan grup, daha sonra olaysız dağıldı.