Sivas’ta Kerbela gecesinde birlik mesajları verildi

Hz. Peygamber'in(s.

Hz. Peygamber’in(s.a.v) torunu Hz. Hüseyin(r.a) ve arkadaşlarının Kerbela’da şehit edilişinin 1374. yılı Sivas’ta düzenlenen matem töreniyle anıldı. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği törenle duygusal anlar da yaşandı.

4 Eylül Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen program saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasının ardından Ankara Kocatepe Cami İmamı İsmail Coşar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Alevi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Remzi Akbulut yaptığı konuşmada, Türkiye’yi yeni bir gerginliğe taşımak isteyenlerin hiçbir zaman oyununa gelmeyeceklerinin altını çizerek, “Biz sağ duyu ile bunun karşısında olacağız. Bu topraklarda halkın inancı ne olursa olsun, dostça yaşamaktadır. Cami ile cemevi hiçbir zaman alternatif değildir, yeryüzünün her yeri birer mescittir.” dedi.

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise “Hacı Bektaşımızla Mevlanamızın ne farkı var. Semada Semahta bizim değil mi? Ehli Beyte bağlı olmayana Müslüman diyebilir misiniz? Hz Ali hepimizin, bizim Ali’mizdir. Hz. Hasan’ımız, Hz. Hüseyin’imiz canlarımız ruhumuzdur. İnsanlığımızın özgül ağırlığıdır.” şeklinde konuştu.

1993 yılında hem Sivas’ta hem Başbağlar’da iki acı hadiseyi birlikte yaşadıklarını hatırlatan Ürgüp, “Bizi Alevi-Sünni diye ayıranlar, bazen Türk-Kürt diye ayırmaya kalkan emperyalist güçlerdir, bunlara karşı birliğimizi beraberliğimizi her zaman korumak ve sağlamak durumundayız.” ifadelerini kullandı.

Cem Vakfı Şube Başkanı Ali Akyıldız da “Hz. Muhammed ve Ehlibeyti bizleri birbirine bağlayan bir sevginin ummanıdır. Sevginin paylaşımında ayrılık mı olur? Bu ummada kim Alevi, Kim Sunni Kim Şafi sorularının yeri yoktur.” açıklamasını yaptı.

Konuşmaların ardından cemevi zakirlerinin okuduğu mersiyeler ile İsmail Coşar’ın okuduğu kasidelerden sonra Kültür Bakanlığı THM sanatçısı Nahide Saygün Akkal’ın seslendirdiği deyişler katılımcıları duygulandırdı. Cemevi dedelerinin yaptığı dua ile sona eren program duygusal anlara sahne oldu.

Törene Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Baro Başkanı Muharrem Eliş ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı