Sivaslılar uyuyamıyor

Sivas'ta son bir ay içinde 9 defa hafif şiddetli deprem geçiren belde halkı diken üstünde yaşıyor.

Net bir açıklama yapılmadığı için beldede panik havasının hakim olduğunu belirten Muhtar Yaşasın Çiçek, halkın psikolojisinin bozulduğunu söyledi.
Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Kuşkayası beldesi, Kurban Bayramı’ndan bu yana artçılarla birlikte 9 defa sallandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından merkez üssü Kuşkayası olarak açıklanan depremlerin en şiddetlisi 4.2, en küçüğü ise 3.0 olarak kayıtlara geçti. Mezralarıyla birlikte 140 evin bulunduğu beldede yaklaşık bin 600 nüfus yaşıyor. Evlerin büyük çoğunluğu ise kerpiçten.

Belde Muhtarı Yaşasın Çiçek’in verdiği bilgilere göre bayramdan hemen sonra gerçekleşen ilk depremde beldedeki kamu binaları zarar gördü. Sağlık Ocağı ve Jandarma Karakolu’nun duvarı çatladı, elektrik direkleri yan yattı. Bugüne kadar yaşanan diğer depremlerde ise toplam 13 evin duvarı çatladı. Bayındırlık Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar, yaptıkları inceleme sonucu ev ve kamu binalarının tehlikeli olmadığı yönünde rapor verdi. Yan yatan yaklaşık 10 elektrik direği ise yapılan çalışma sonucu düzeltildi. Belde halkı, üst üste yaşanan sarsıtılarla ilgili net bir açıklama yapılmamasından dertti. Belde Muhtarı Yaşasın Çiçek, halkın psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Belde halkı arasında küçük depremlerin büyük depremin habercisi olduğu yönünde söylentilerin dolaştığını belirten Çiçek, devlet yetkililerinden açıklama beklediklerini kaydetti. “Öldükten sonra ölümüzü Yunanistan’dan gelenler de kaldırır.” diyen Çiçek, “Sarsıntı öncesi beldede büyük bir gürültü çıkıyor. Ardından sallanmaya başlıyoruz. Kısa sürede 9 defa deprem geçiren beldede vatandaşlar tedirgin. Okula giden çocuklarımızın ve halkın psikolojisi bozuldu. Çocuklarım evlere girmek istemiyor. Devlet büyüklerimizden burası için detaylı bir araştırma yaptırmalarını istiyoruz. Bugüne kadar net bir açıklama yapan olmadı.” şeklinde konuştu. Kış olması nedeniyle kerpiç evlerin donduğunu vurgulayan muhtar Çiçek, havaların ısınmasıyla birlikte bu evlerin daha düşük şiddetli depremlerde bile yıkılabileceğini sözlerine ekledi.