Sivil mahkemede yargılanan Albay tutuklandı

Sivil mahkemede yargılanan Albay tutuklandı

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve organize Suçlar Şube Müdürülüğü ekipleri tarafından Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er’in “Gizlilik” kararı koyduğu organize suç şebekesi soruşturması kapsamında ‘suç örgütüne yardım ve yataklık yapmak’ suçundan İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil ve Uzman Çavuş Taşkın Akyüz tutuklanarak askeri cezaevine gönderildi.
Albay Yeşil ve Uzman Çavuş Taşkın’ın sivil mahkemede yargılanmasına ise, askerler aleyhine olmayan suçlar kapsamında Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun Askerlerin İşlediği Suçlarla ilgili 6’ıncı maddesi izin veriyor.

Bursa Emniyeti, Kaçakçılık Dairesi ile yapıtğı ortak çalışmayla tam 5 aydır takibe aldığı organize suç örgütüne yönelik operasyon için geçtiğimiz hafta düğımeye bastı. İlk olarak suç örgütünün lideri Ahmet Karakaş ve eylemleri gerçekleştirdiği tespit edilen örgüt üyeleri gözaltına alındı.

Cumhuriyet savcısısının talimatıyla operasyonu genişleten polis, olayla ilgili 33 kişiyi gözaltına aldı. PKK’nın kırsal kadrosuna finansörlük yaptığı belirlenen Ahmet Karakaş liderliğindeki örgüt geçtiğimiz ay Bursa Oto Galeri Sitesi’nde Şenol Turan’a ait işyerine silahlı saldırı düzenlemiş saldırıda aralarında örgüt üyesi bir kişinin de bulunduğu 3 kişi öldürülmüştü.

ÖRGÜT KAPSAMINDA TUTUKLANDILAR

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Çağrı’ adını verdiği operasyonda gözaltına alınan şahıslardan 3 gün önce adliyeye sevkedilen aralarında 38 yaşındaki örgüt lideri Ahmet Karakaş’ın da bulunduğu 12 kişi ‘Çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şehir merkezinde otopark ve taksi dolmuşları da haraca bağladığı iddia edilen örgütle ilgili operasyonu genişleten Cumhuriyet Savcılığı, Bursa İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil ve Uzman Çavuş Taşkın Akyüz’ü de sorguladı.

Albay Yeşil ve Akyüz’ün, işyeri kurşunlama, tabanca ve bıçakla adam yaralama, zorla çek senet tahsili, tefecilik ve haraç almakla suçlanan suç örgütünün tutuklu sanıklardan Cabbar Çiçek, Hamit Bulut, Cemal Çiçek ve Medeni Keklik ile ilişki kurdukları tespit edildi.

Dün adliyeye çıkarılan Alay Komutanı Yeşil, mahkeme heyetine verdiği ifadesinde “Bunları örgüte yönelik istihbari çalışmalar amacıyla kullandık. Herhangi bir çıkar ilişkimiz söz konusu değildir. ” dedi.

Uzman Çavuş Taşkın Akyüz de, savunmasında, sanıklardan Medeni Keklik’e 28 bin YTL borç verdiğini, bu nedenle sık sık görüştüklerini belirterek, şahısların istihbarat birimleri tarafından kullanıldığını iddia etti.

Cumhuriyet savcısının ifade alma işleminden sonra nöbetçi mahkemeye sevkedilen Albay Aydın Yeşil ve Uzman Çavuş Taşkın Akyüz tutuklanarak Bursa Askeri Cezaevi’ne gönderildi.

ASKERİ PERSONELİ SİVİL MAHKEMELER DE YARGILAYABİLİR

Albay Aydın Yeşil’in tutuklanmasından sonra gündeme gelen ‘sivil mahkeme askeri personeli yargılayabilir mi’ sorusuna Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun Askerlerin İşlediği Suçlarla ilgili 6’ıncı maddesi açıklık getiriyor.

CMUK 6.Maddede; “Askerlerin, askerlikten vazifelerine veya suçlarına taallük etmeyen yahut askerler aleyhine işlenmiş olmayan suçlarını umumi mahkemeler görür. Askerlerin vazifelerinden hariç suçlarda asker olmayanların da alakaları varsa bunların muhakemesi umumi mahkemelerde görülür. Asker olmayanların muhakemelerine her halde umumi mahkemelerde bakılır” ifadesi yeralıyor.

Kıdemli Albay Aydın Yeşil, Ağustos 2004 yılında Bursa İl Jandarma Komutanı olarak atandı. Yaklaşık 2.5 yıldır Bursa’da görev yapan Aydın Yeşil, devlet büyüklerinin karşılanmasında askeri erkanı temsil ediyordu.