Sivil savunmada bot kullanacak eleman yok

Hatay Sivil Savunma Müdürlüğü'nde her hangi bir boğulma olayına karşılık deniz botu olmasına karşın, botu kullanacak ve yüzme bilen personeli bulunmuyor.

Sivil Savunma İl Müdürü Mart ile diğer görevlilerle sivil savunma ekibini makamında kabul eden Vali Kayhan, deniz botu olmasına karşın, botu kullanacak ve yüzme bilen personelinin olmamasını yadırgadı.

Sivil savunmanın araç-gereç ve personel sayısı hakkında Mehmet Mart’tan bilgi alan Kayhan, Hatay’ın birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını, aynı zamanda geçmiş yıllarda sık sık sel felaketlerine maruz kaldığını söyledi.

Mart’tan, deniz botuna sahip oldukları, ancak ekipte bu botu kullanacak ve yüzme bilen personel olmadığı bilgisini alan Kayhan, bu durumu yadırgadığını belirtti.

Sivil savunmanın hassas bir görev üstlendiğini vurgulayan Kayhan, şöyle konuştu: “Sivil savunma, ülke genelinde örgütlenmiş çok ciddi görev yapan bir kurumumuzdur. Hatay’a yeni göreve başladığım için sivil savunmanın eksiklerini yeteri kadar bilmiyordum. 30 kişinin bulunması gereken can kurtarma ekibinde 6 kişi var. Personel ve araç-gereç ile diğer konularda eksikleri tespit ettik. Bunları acilen gidermek zorundayız. Görevlilere Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğiyle ilkyardım, dağcılık, yüzme ve can kurtarmada gerekli olan her şeyi öğretmek zorundayız.”