Sivil savunmanın afet tatbikatı nefes kesti

Samsun Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekipleri, Sivil Savunma Teşkilatı'nın kuruluşunun 47. yıl dönümü dolayısıyla Terme Ticaret Meslek Lisesi'nde "Afet" konulu tatbikat gerçekleştirdi.

Yangında öğrenci kurtarma, depremde yıkılan bir binanın enkazlarının altından yaralı kurtarma, kuyuda sıkışan biri ile trafik kazasında yaralanan sürücünün kurtarılması tatbikatlarında sivil savunma uzmanlarının canlandırma gösterileri, nefes kesti. Yaralılara ilk yardım müdahalelerinin nasıl yapılacağının da gösterildiği tatbikat, öğrenci ve velilerin alkışlarıyla sona erdi.

Gösteri sonrasında açıklama yapan Terme Sivil Savunma Müdürü Fikri Sayılır, sivil savunmanın önemine dikkat çekti. Toplum olarak doğal afetlerle yaşamanın bilinmesi gerektiğinin altını çizen Sayılır, afetlere karşı nasıl önlem alınacağının öğrenilmesi gerektiğini vurguladı. Terme Kaymakamı Ali İhsan Su ise, afetlerde ölümlerin sebebinin afetlerden çok insanların olaylara karşı tedbir almaması olduğunu dile getiren Su, “Belediyelerimize ve inşaat mühendislerine çok iş düşüyor. İyi bir zemin etüdü olmayan binaya ve eksik malzemeli inşaatlara izin verilmemeli ve yapılmamalı.” diye konuştu.