Sivil Savunma’nın kuruluş yıldönümü kutlandı

Sivil Savunma Teşkilatı'nın 47. kuruluş yıldönümü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törenle kutlandı.

Törende bir konuşma yapan Pazarcık Sivil Savunma Müdürü Abdurrahman Biçer, “Olası afetleri felakete dönüştüren, insanların kendi kendine yol açtıkları en korkutucusu savaşlar ve kanunsuz yapılaşmadır” dedi.

Biçer, “Yoğun depremselliğin yaşandığı ülkemiz topraklarının yüzde 92’si deprem bölgesinde olmak üzere, yüzde 66’lık bölgede ise yüksek risk gösteren (aktif kırık zon )fay sistemlerini oluşturmaktadır. Birinci deprem bölgesi olarak sınıflandırılan bu fay sisteminin en aktif olan kısmı, 90 kilometre uzunluğundaki Adıyaman- Gölbaşı ve Kahramanmaraş- Türkoğlu fay sistemi parçasıdır.” diye konuştu.

Biçer, bu fay hattında en son depremin 492 yıl önce olduğunu belirterek, “O yıldan buyana enerji boşalması olmamıştır.” şeklinde konuştu.

Törene Pazarcık Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Levent Çinko, Emniyet Müdürü Ümit Krapınar, diğer daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.