Sivil savunmanın özlük hakları düzeltilmeli

Türk Büro-Sen; 'Sivil savunma personelinin özlük hakları düzeltilmeli'

Türkiye Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Büro-Sen) Trabzon Şube Başkanı Ayhan Ayyıldız, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü personelinin yaptığı görev ve çalışmalar itibari ile hizmette birinci olduğunu, ancak özlük hakları, sosyal haklar ve çalışma ortamı itibariyle son sıralarda yer aldığını söyledi.
Türk Büro-Sen Trabzon Şube Başkanı Ayhan Ayyıldız, Sivil Savunma Günü etkinlikleri ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, sivil savunma çalışanlarının karşılaştıkları problemlere değindi. Sendika binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Ayyıldız, “Yurt içinde ve yurt dışında her türlü afetlerde kaza ve yangınlarda mal ve can kurtaran ancak psikolojik rahatsızlıklardan haksız ve keyfi uygulamalardan açlık sınırının altında aldığı ücrete mahkum edilip, ekonomik enkazdan kendisini ve ailesini kurtaramayan ve senede bir gün göstermelik olarak hatırlanan, vefakar ve cefakar sivil savunma çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesinde, karşı karşıya kaldığı riskler gözetilmeksizin, büro hizmeti yapan personel olarak algılanmakta ve özlük hakları ona göre düzenlenlenmektedir.” dedi.

Ayyıldız, Sivil Savunma Genel Müdürlüğü personelinin, yaptığı görev ve çalışmalar itibari ile hizmette birinci, ancak özlük hakları, sosyal hakları ve çalışma ortamı itibariyle son sıralarda yer aldığını belirterek şöyle konuştu: “Son yıllarda Trabzon’da meydana gelen sel ve heyelanların büyük can ve mal kayıplarına neden olmasının, arama ve kurtarma birlik ve ekiplerinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını görüyoruz. Göstermelik kutlamalar ve bu kutlamalar esnasında verilen boş vaatler sivil savunma çalışanının karnını doyurmuyor. Her şeyden önemlisi İçişleri Bakanlığı personeli insanca yaşayabileceği bir ücrete ne zaman kavuşacak? Göstermelik tören ve tatbikatların değil, bu problemlerin en kısa zamanda cevap ve çözüm bulunacağı günlerin yakın olmasını diliyoruz.”