Sivil toplum Anayasa’yı tartışacak

Bu hafta sonu sivil toplum, yeni Anayasa hazırlıklarını Ankara'da tartışacak. Sivil toplum kuruluşları taleplerini ifade edecek, görüşlerinin Anayasa'da yer almasını isteyecek.

Anayasa Platformu Ulusal Çalıştayı, sendikaları, sanatçıları, iş adamlarını, kadın örgütlerini, gençleri bir araya getirecek.

Çalıştay’ın sözcülüğünü yapan Prof. Güven Sak, amaçlarının yeni Anayasa hazırlanma sürecine, sivil toplumu dahil etmek olduğunu, süreçte inisiyatifi ele almak istediklerini söyledi.

Güven Sak, “Söz Sizde” sloganıyla hafta sonu bir araya gelecek sivil toplum kuruluşlarının alternatif ve yeni bir Anayasa hazırlamayacağının da altını çizdi.

Çalışmaların sonunda bir “prensipler bütünü” yayınlanacak ve hükümete iletilecek.

Anayasa çalışmaları ile ilgili görüş açıklayan TÜSİAD ise yeni Anayasa’nın laikliği koruyacak, yargı bağımsızlığını sağlayacak tam eşitlikçi bir yapıda olmasını istedi.

Önerilerini sivil toplum örgütlerinin Ankara’da gerçekleştireceği Anayasa çalıştayına sunacak olan TÜSİAD’ın beklentileri arasında din ve mezhepler açısından eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması da bulunuyor.

Yeni Anayasa’ya tüm kesimlerin katkıda bulunması, Anayasa’da rejimin temel niteliklerinin değiştirilmemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatları doğrultusunda temel insan hakları ilkelerinin Anayasa’da yer bulması TÜSİAD’ın taleplerinin başında geliyor.