Sivil toplum bugün de Anayasa’yı tartışıyor

Çeşitli sivil toplum örgütleri dün Ankara'da Anayasa Platformu Çalıştayı'nda buluştu. Çalıştay bugün de sürecek, yarın sonuç bildirgesi açıklanacak.

Sivil toplum örgütlerine göre bu çalıştay bir başlangıç. Toplantılar, daha sonra Türkiye’nin 7 bölgesinde devam edecek.

Televizyon Yayıncıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, “Türkiye siyah ve beyazlardan oluşuyor gibi düşünülüyor. Bizim amacımız burada griyi bulmak” dedi.

Türkiye’nin ilk Anayasa Platformu Ulusal Çalıştayı’nda amaç her kesimin temsil edilmesi. Bu yüzden toplantıya sendikalar, iş dünyası temsilcileri, akademisyenler, kadın dernekleri katılıyor.

Eşcinselleri temsil eden dernekler de anayasal taleplerini dile getirmek istedi ancak aile fotoğrafına bazı sendikaların tepkisi nedeniyle giremedi.

TOBB: “İlk 3 madde tartışılmayacak”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklığıoğlu, tartışılmayacak tek konunun mevcut Anayasa’nın ilk 3 maddesi olduğunu söyledi.

Çalıştay öncesi önerilerini açıklayan TÜSİAD da yeni Anayasa’nın, laikliği koruyacak, yargı bağımsızlığını sağlayacak, tam eşitlikçi bir yapıda olmasını istemişti.

Çalıştay, bugün sona erecek. Ancak sivil toplum örgütlerine göre bu bir son değil, başlangıç. Yarın açıklanacak sonuç bildirgesinin ardından bölgesel toplantılar başlayacak. 7 bölgede, Anayasa çalıştayları yapılacak ve rapor Meclis’e sunulacak.