‘Sivil toplum kuruluşları siyaseti sürekli denetlemeli’

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak, sivil toplum örgütlerinin siyaset üzerinde denetimlerini artırmasını istedi.

Siyaset arabasının yoldan çıkmasını engeller. Sürekli yolda, emniyetli sürüş sağlar.” dedi.
Eleştirilere tahammül etmenin de siyasetin önemli erdemlerinden birisi olduğunu hatırlatan Koçak, “Eleştirileri insaf ölçüsünde yapmak herhangi bir parti, ideolojik yaklaşımla değil genel doğrular dediğimiz milletin çoğunluğunun hislerini yansıtacak ölçüde yapmak gerekir. Verilere dayanmayan, makul olmayan, insaf ölçülerini zorlayan eleştiriler halkta da karşılık bulamaz.” diye konuştu.

Bir siyasetçinin, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözünü kendisine düstur etmesi gerektiğini ifade eden Koçak, millet iradesinin milletvekili seçiminden, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kadar herşeye hakim oluncaya kadar, her Türk vatandaşının bu demokrasi mücadelesini sürdürmesi gerektiğini değindi. Koçak, burada sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü belirterek, hem milli iradenin hakim olması hem de siyasetin denetlenerek halkın aydınlatılması konusunda çalışma içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Susmanın ne iktidara ne muhalefete ne de ülkeye faydası olmaz.” diyen Koçak, “Konuşalım ama insaflı, verilere dayalı, siyasi argümanlardan uzak sadece milletin sesi olarak konuşalım. Sivil toplumun kuruluşlarının başında bulunanlar, sıkıntılarını ve önerilerini sık sık dile getirmeli toplumun hissiyatına tercüman olmalı.” şeklinde konuştu.