Sivil Toplum Kuruluşları’ndan Büyükanıt’a destek

Sivil Toplum Kuruluşları, Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a destek verdi.

Hukukçular Birliği organizesinde yapılan ve aralarında emekli paşalardan Tuğgeneral Veli Küçük ve Tümgeneral Cumhur Evcil’in de bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi, Şemdinli olayları sonrası savcılık tarafından hazırlanan iddianamede olaylarla ilgili suçlanan Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’a destek için gösteri düzenledi. Basın açıklaması yapan grup, Şemdinli iddianamesinde Yaşar Büyükanıt nezdinde Türk ordusunun yıpratılmak istendiğini öne sürdü.
Aralarında Hukukçular Birliği, Aydınlar Ocağı, Muharip Gaziler Derneği, Şehit Aileleri Derneği, Kamu-Sen ile çok sayıda sivil toplum örgütüne üye yaklaşık yüz kişilik bir grup, Şemdinli olayları sonrası hazırlanan iddianamede Türk ordusunun yıpratılmaya çalışıldığını öne sürerek basın açıklaması yaptı. Galatasaray Meydanı’nda toplanan grup adına basın açıklamasını Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz yaptı. Şemdinli iddianamesi ile Orgeneral Yaşar Büyükanıt nezdinde Türk ordusunun yıpratılmak istendiğini ve bunun Türkiye üzerinde oynanan büyük oyunun bir parçası olduğunu öne süren Kerinçsiz, Büyük Ortadoğu Projesi’nin Türkiye ayağının tamamlanması için yargı ve ordunun ele geçirilmesinin zaruri olduğunu savundu.

Başbakan Erdoğan’ın bir kısım basın mensubuyla Feriye Lokantası’ndaki buluşmasında yargı kompartımanında sorun olduğu söylendiğini ve sorunun çözümü konusunda düğmeye basıldığını iddia eden Kerinçsiz, Şemdinli olaylarının küresel güçler tarafından için kaçınılmaz fırsat olduğunu söyledi. Şemdinli olayları sonrasında yaşanan gelişmelerin amacını “Ordunun Güneydoğu’daki terörle yaptığı mücadeleyi akamete uğratmak, komutan ve askerlerin moral motivasyonunu bozmak, Güneydoğu’yu terör örgütünün kucağına iterek federasyonunun temelini atmak ” olarak niteleyen Kerinçsiz, “Çete suçlaması yapan savcı, oynanan oyunun küçük bir parçasıdır. Savcının arkasında olan güçler, başta ABD, AB, siyasi iktidar, küresel güçlerin içerideki temsilcileri, etnik azınlıkçılar ve Barzaniciler yer almaktadır ” dedi.

İddianameye göre ordu mensuplarının çete kurmakla, ağalarla birleşip adam kaçırmakla, tehdit ve şantajlalarla haraç toplamakla, yolsuzluk yapmakla, ihaleleri baskı ile almakla, adam öldürmekle, korucularla birlikte bölgede terör havası estirmekle suçlandığını kaydeden Kerinçsiz, “Sayın savcıya soruyoruz. Neden iddianamede Şemdinli’deki bir grup güruhun linç girişiminden, resmi kurumlara yaptığı saldırılardan, lojmanların basılmasından , Türk bayrağının yakılmasından, Atatürk büstünün parçalanmasından, polis köpeklerinin dahi gözleri çıkartılarak yakılmasından bahsedilmemektedir? Burada hedef Türk Ordusudur” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda hükümete seslenen Kerinçsiz, “Oyunuzu milletten aldınız, desteği ABD ve AB’den alıp küresel güçlere hizmet ediyorsunuz. Gelin bu tehlikeli oyundan vazgeçin. Çirkin ellerinizi ordumuzun üzerinden çekiniz. Bu çabalarınız sizleri Yüce Divan’a biraz daha yaklaştırmıştır ” dedi. Kerinçsiz, Büyükanıt ile aynı görüşleri savunduklarını belirterek, kendi haklarında da soruşturma açılması için haklarında Van Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Basın açıklamasının ardından grup, Galatasaray Postanesi’ne girerek okunan basın metnini Adalet Bakanlığı, Van Cumhuriyet Başsavcılığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdi. Grubun dağılması sırasında basın mensuplarının Şemdinli olayları ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili sorularını cevaplayan emekli Tuğgeneral Veli Küçük, okunan basın açıklamasına aynen katıldığını belirterek, “Söylenecek her şey söylendi. Söylenenlerin hepsine katılıyorum ” dedi.

“Kahrolsun Amerikan emperyalizmi, Ordu millet elele Kuvayı Milliye görevde, Türkiye Türktür Türk kalacak, Kahrolsun PKK, Her Türk asker doğar ” şeklinde sloganlar atan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.