Sivil toplum örgütleri karikatürleri protesto etti

Gaziantep'te sivil toplum örgütleri, Avrupa basınında çıkan ve İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürleri protesto etti.

Yağan yağmura rağmen Maarif Kavşağı’nda Avrupa ülkelerini protesto eylemine Gaziantep Platformu adına Eğitim-Birsen, Şafak Radyo, Bülbülzade Eğitim ve Kültür Vakfı, Anadolu Gençlik Vakfı, Ay-Der, Memur-Sen gibi kuruluşlardan yaklaşık 100 kişilik bir grup katıldı.

Platform adına bir basın açıklaması yapan Zekeriye Efiloğlu, Danimarka’dan başlayan karikatüre Fransa, Norveç, İtalya, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin de destek vermesini bir provokasyon olarak değerlendirdi.

Müslüman ülkelerin bu tür oyunlara gelmemesini isteyen Efiloğlu, “Biz bilimde, teknolojide ve sanayide yarışacağız. Biz bunların çirkin emellerine alet olmayacağız. Giderek yayılan bu kriz belli ki birileri tarafında düğmeye basılan bir olaydır. Biz müslümanlar bu oyunlara kesinlikle düşmüyeceğiz” dedi.

Efiloğlu, krizin büyümemesi için İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) girişimleri sonucunda BM’nin Danimarka Başbakanı Rasmussen hükümetinden konu ile ilgili görüş istediğini ve Rasmussen’in, “Utanacak bir şey yapmadık, hükümet olarak basın üzerinde bir baskı kurmamız sözkonusu değil. Demokrasinin hakim olduğu bir toplumda ifade özgürlüğü sınırı oldukça geniştir” şeklinde açıklamasının bir talihsizlik olduğunu vurguladı.

Bugünden itibaren bu ülkelerin ürünlerine boykot koyarak olayı protesto ettiklerini açıklayan Efiloğlu, kendi değerlerine sahip çıkmayan ülkelerin geleceklerinin parlak olmadığını kaydetti.

Çeşitli dövizlerin taşındığı ve sloganların atıldığı eylemde Hazreti Peygamberin simgesi olan gül dağıtıldı.