Sivilce deyip geçmeyin

Tedavi edilmeyen sivilce vücutta hasara yol açıyor.

Genelde gençlik döneminin bir problemi olarak görülen sivilce, sadece ergenlik çağını yaşayanların sorunu değil.

Kadın ve erkekte eşit olarak görülen bu hastalık, çoğunlukla yüz, boyun, sırt, göğüs ve omuzlarda ortaya çıkıyor. Derinin yağlı bölgelerinde ortaya çıkan sivilce, tedavi edilmediğinde ya da sıkıldığında ciltte belirgin izler bırakabiliyor. Birden fazla faktörün bir araya gelmesiyle oluşan aknenin en büyük tetikleyicisi ise stres. Uzmanlar, stresin sivilce oluşumunu artırdığını belirterek özellikle gençlerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Her 100 yetişkinin 85’inin hayatının bir döneminde yaşadığı sivilce sorunu doğru yaklaşılmadığında ciddi problemlere neden olabiliyor.

Cildiye Uzmanı Şerife Günel, stresin akne oluşumunu tetiklediğine dikkat çekiyor. Stresin sivilce çıkmasında tek başına rol oynamadığına dikkat çeken Günel, “Stres tek başına bir neden değildir. Fakat stres, hormonları harekete geçirdiği için var olan sivilceleri daha da artırarak kötüleştirebilir.” diye konuşuyor. Stres hormonlarının yara haline gelmiş sivilcelerin iyileşmesini de geciktirdiğini dile getiren cildiye uzmanı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Stres hormonal dengeyi direkt olarak etkilediği için vücut daha fazla yağ salgılıyor. Bu da doğal olarak sivilce oluşumunu artırıyor. Ayrıca özellikle gençler aynada sivilceli bir suratla karşılaştığında daha da strese girip moralini bozuyor. Böylece bu durum birbirini tetikleyerek devam ediyor.” Aknenin deride bulunan yağ bezlerinin bir hastalığı olduğunu aktaran Şerife Günel, sivilcelerin asla sıkılmaması gerektiğini belirtiyor.

Yağ bezlerinin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerektiğini bildiren Günel, “Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılar. Böylece bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal yoğunlaşmış bir yağ kütlesi nedeniyle tıkanır. İşte aknenin temel nedeni bu tıkanmadır.” şeklinde konuşuyor.