Sivrisineklere değil Kızılay’a bağışlayın

"Kanınızı sivrisineklere değil, Kızılay'a bağışlayın" kampanyası kapsamında bir otobüs 2 ay boyunca kıyı şeridindeki illerden kan toplayacak.

Türkiye Kızılay Derneği ile sinek kovucu üreten bir firma tarafından başlatılan “Kanınızı sivrisineklere değil, Kızılay’a bağışlayın” kampanyası kapsamında kuruma bağışlanan bir otobüsle 2 ay boyunca kıyı şeridindeki illerden kan toplanacak.

Kampanyanın başlaması dolayısıyla Yıldız’daki Lozan Parkı’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, burada yaptığı konuşmada, geçen yıl da aynı firmayla birlikte benzer bir kampanya yürütüldüğünü, ancak bu yılki kampanyada bu firmanın bağışladığı tam donanımlı otobüsün kullanılacağını söyledi.

Ülkedeki kan bağışının yetersiz olduğunu ifade eden Küçükali, “Ülke nüfusunun yüzde 5’inin kan bağışlaması gerekiyor ki, kan ihtiyacı karşılansın. Ama bu oran bizde yüzde 1.5 civarında” dedi.

Türk Kızılay’ının, Türkiye’nin yıllık ihtiyacı olan 1.5 milyon ünite kanın yarısını karşıladığını belirten Küçükali, “Ancak 2008 yılı sonunda bu problemi çözmüş olacağız” diye konuştu.