Sivrisineklere kış uykusu saldırısı yapıldı

Sivrisineklerin kış uykusunda olduğu dönemde operasyon düzenledindi.

Yaz aylarında vatandaşlara rahatsızlık veren sivrisineklere karşı İzmit Saraybahçe Belediyesi şimdiden harekete geçti. Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kış uykusundaki sivri sineleri etkisiz hale getirme çalışmalarını başladı.

Ekipler, özellikle bodrum katları, kalorifer daireler, su tesisatlarının bulunduğu yerleri ve sineklerin kış uykusuna yattığı tüm bölgeleri ilaçlıyor. İlaçlama sayesinde vatandaşların sıcak günlerden sineklerden korunması hedefleniyor.

Saraybahçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Ebubekir Aslan, sinek, sivrisinek gibi uçan zararlıların bu dönemlerde özellikle bodrum katları, merdiven boşlukları, çatı katları, ahır, ağaç kovukları, umumi tuvalet, su depoları gibi yerlerde kış uykusuna yattıklarını söyledi.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte uyku halindeki sivrisineklerin harekete geçerek en ufak su birikintilerine dahi yumurtalarını bıraktığını belirten Aslan, yumurta bırakılmalarına müsait yerlerin bataklıklar, kuyular, foseptik çukurları, kanal ve kanaletler olduğunu ifade etti.

Aslan şöyle konuştu, “Yılda 2-4 arasında döl verebilen sivrisineğin üreme potansiyeli oldukça yüksektir. Belediyemiz bu bilimsel gerçeklerden hareket ederek kış uykusundaki sivri sinekleri bugünden etkisiz hale getirmektedir. Bu dönemde yok edilecek her bir sivrisinek yaz döneminde oluşabilecek binlerce sineğin üremesine ve zarar vermesine engel olacaktır.”

Vatandaşları da sineklerin kış uykusunda olduğu dönemde operasyon düzenlemesini isteyen Dr.Aslan, bir kola şişesinde bile üreyip çoğalabilecek sineklere karşı vatandaşların kendi bina su ve atık su tesisatlarını gözden geçirmelerini, bodrum ve sığınaklarda su birikintisi oluşmasını engelleyici tedbirler almalarını önererek “Belediye olarak çevreye doğaya ve insanlara zararsız olan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığınca onaylı ve kabul gören yöntemler olan ‘Kışlık kapalı alan mücadelesi’ ve yumurtalama döneminde ‘Larva mücadelesi’ yöntemlerine önem ve ağırlık vermekteyiz. Ekipler, kentteki binaların bodrum ve kalorifer dairelerinde ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu çalışmalar sayesinde yaz günlerinde sivri sineklerin etkisi daha az olacak. Bu çalışmanın faydalarını yaz aylarında yaşayacağız.” dedi.