Siyaset liderleri çökertti

Siyasiler yorucu bir seçim maratonu yaşadı. Bu yorgunluk siyasileri çökertti.

Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli ve Mehmet Ağar, 3 Kasım sonrası uzun "seçim maratonundan" nasıl etkilendi?

4,5 yılda akıp giden sadece zaman olmadı onlar için. Kendilerinden de çoğu şeyi götürdü. Siyasi söylemleri bir yana fiziksel görüntüleri, kiloları, bedenleri, kıyafet seçimleri, hayat tarzları, spor, beslenme alışkanlıkları da değişti.

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN 

Erdoğan çok yoruldu 
3 Kasım’dan sonra yurt içi ve yurt dışında her gün mekik dokuyan Erdoğan’ın “aşırı hareketliliği” gazetecilerin de ‘şikayet’ konusu olmuştu. Ama Erdoğan’ı en fazla yıpratan yıl, 2007 oldu. 367 krizi, cumhurbaşkanlığı seçimi, artan terör olayları, erken seçim ve mitingler, Erdoğan’ı bu yılın en fazla yıpranan ismi yaptı.

Göz altı torbaları çıktı
Başbakan’da geçen seçimlerden bu yana en belirgin değişiklik, gözaltı torbaları. 2002’de neredeyse yok denecek kadar az olan gözaltı torbaları epey büyümüş durumda. Bu durum Başbakan’ın dört yıl öncesine göre daha az uyuduğunu, yorulduğunu gösteriyor.

Saçları beyazladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da dikkat çeken bir diğer değişim ise saçlar ve bıyıklar. Saçlarındaki azalmanın yanı sıra beyazlardaki artış da gözden kaçmıyor. Bıyık kesimi yıllardır aynı olsa da çoğalan beyazlar dikkat çekiyor.

Hastalıklar ensesinde
Yoğun ve stresli hayat, Erdoğan’ı dört yıl öncesine göre fiziksel olarak değiştirirken bazı hastalıkları da beraberinde getirdi. 2003’te açılışını yapmak için gittiği Bayrampaşa Şehir Parkı’nda attan düşen Erdoğan belini incitti. Aşırı yorgunluk ve oruçtan dolayı ortaya çıkan şeker hastalığı Erdoğan’ı en fazla yıpratan rahatsızlıktı.

CHP LİDERİ DENİZ BAYKAL

Baykal'ın saçı ağardı 
Liderler arasında yaşça en büyük olan CHP lideri Deniz Baykal, ilerleyen Baykal, ilerleyen yaşına rağmen muhaliflerinin aksine genç kalmayı başaranlardan. Ancak 4,5 yılın getirdiği yorgunluk onda da kendini hissettiriyor. Baykal’da ilk göze çarpan değişiklik, kaşları ve saçları. 2002’de gür ve siyah olan kaşları biraz daha seyrelmiş görünüyor. Saçlarından çok şey kaybetmese de siyahların yerini beyazların aldığı gözden kaçmıyor.

Yanakları sarktı
Baykal’ın cildinde ise pek bir değişiklik yok. Geçen seçimlerde de yüzünde kırışıklık olmayan Baykal’ın cildi hâlâ pürüzsüz. Ancak elmacık kemiğinde ve gıdığındaki sarkmalar artık yaşlandığının habercisi. 

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ

Saçları seyrekleşti

MHP lideri Devlet Bahçeli’deki değişim, ağaran ve seyrekleşen saçlarında kendini gösteriyor. Ayrıca yüzündeki çizgiler de artmış durumda. Devlet Bahçeli’nin tavırlarında 2002’ye oranla büyük bir değişiklik yok. Ancak en bariz değişim söylemlerinde kendini gösteriyor. 

Sigarayı bıraktı, kilo aldı
Bahçeli de 2002 seçimlerinden sonra kilo alanlardan. Sigarayı bırakan MHP liderinin 3-4 kilo aldığı söyleniyor. Devlet Bahçeli’nin spor yapmaması sağlığı açısından bir başka dezavantaj.

DP LİDERİ MEHMET AĞAR

Ağar en ağır başkan 
Demokrat Parti lideri Mehmet Ağar’da ilk göze çarpan değişim kiloları. 4,5 yıl öncesine oranla bir hayli kilo alması dikkat çekiyor. 1,83 boyunda, 95 kilo olan Ağar, genellikle yağlı yememeye özen gösteriyor.

Saçları ağardı
DP liderindeki başka bir değişim de saçlarındaki aklar. Diğer liderlere oranla saçlarında çok fazla dökülme olmasa da siyah saçları dört yılın sonunda ağardı.