Siyasetin gözü kör olsun!

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, çevre ile ilgili konularda siyasi anlayıştan şikayet ederek, "Siyasetin gözü kör olsun" dedi.

Çevre konusuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Sepetçiler Kasrı’nda bir araya gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye’de çevre ve ormanlar ile ilgili çalışmaların Osmanlı döneminden itibaren başlatıldığını ifade etti. Gerekli adımların atılması için yıllar önce bir yol haritası ortaya konulduğunu belirten Bakan Pepe, “Ancak siyasetin gözü kör olsun. İş geliyor, Bakan’a kadar dayanıyor. Milletvekillerinin kapısına geliniyor. ‘O köylere girmeyelim, oralara dokunmayalım’ diyorlar. Bırakalım kessinler, bırakalım traş etsinler. Ama ormanın sonunu getiriyorlar, eko sistem bozuluyor ve bunun farkında değiller. Herkes elini taşın altına sokmak zorundadır” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 1 ay önce kabul edilen “Çevre Yasası” ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Pepe, eleştirilere açık olduklarını ve eleştirinin bu işin doğasında bulunduğunu anlattı. Çevre konusunda sadece kanun çıkarmanın yeterli olmadığına değinen Bakan Pepe, her kesimle sağlam ilişkiler içinde olmanın yanısıra uygulama noktasında dikkatli davranılmasının, daha etkin sonuç almak için gerekli olduğunu belirtti.

Ekonomik gelişmişlik ve çevre bilinci uyandırılmasının birbirine paralel konular olduğunu anlatan Bakan Pepe’de, kentlerin varoş kesimleri ile gelir düzeyi yüksek kesimleri arasında bile bu konuda anlayış farkı olabildiğini ifade etti. Avrupa Birliği’ne(AB) girme konusunda Türkiye’nin, çevre faktörleri olarak yeni üye olan 10 ülkenin bazılarından daha iyi durumda olduğunu savunan Bakan Pepe, “Önemli olan bu birlikteki standartı yüksek olan Almanya gibi ülkelerin seviyesini yakalamaktır. Ama bizde ‘Biz yapamayız’ anlayışı da var. Aslında biz en iyisini yapma kapasitesine sahibiz.

Konuşmasında sanayi kuruluşlarının “Çet” raporu olmadan üretim yapmalarına da değinen Bakan Pepe, “Çet raporu olmadan 1 gram bile üretim yaparlarsa tesisi kapatırız” dedi.

Toplantıya katılan Tema, Greenpeace, Doğal Hayatı Koruma ve İnepo gibi çevre örgütü temsilcileri, çevre yasasının kabul edilmesi, balık çiftliklerinin durumları, nükleer enerji ve sulak alanlar gibi bir çok konuda görüş ve isteklerini Bakan Pepe’ye iletti.

Toplantıda ayrıca sivil toplum kuruluşu temsilcileri Bakan Pepe’ye çalışmalarından ötürü plaket verdi. Plaketi alan bakan Pepe, “Sivil toplum kuruluşlarının bir bakana plaket vermesi pek sık görülen bir durum değildir” demesi salonda gülüşmelere neden oldu.