‘Siyasette güneş tutulması 15 yıldır devam ediyor’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Türk siyasetinde güneşin 15 yıl önce tutulduğunu, ülkenin ampulle idare ettiğini söyledi.

Mumcu, Anavatan Partili milletvekilleriyle partisinin grup toplantısı sonrasında Meclis bahçesine çıkarak güneş tutulmasını izledi ve basın mensuplarının sorularını cevapladı. Güneş tutulmasını “inanılmaz görkemli bir olay” şeklinde değerlendiren Mumcu, güneş tutulmasını izlemek için Türkiye’ye 15 bin turistin gelmesinin büyütülecek bir olay olmadığını kaydetti. Mumcu, turizm sezonunun kılıç ve kalkan ekibiyle açılmasını eleştirerek, denize karpuz kabuğu düşme törenlerinin de yapılacağını yönünde espiri yaptı.

Mumcu, bir basın mensubunun güneş tutulmasının ülke siyasetinde yeriyle ilgili sorusuna Türk siyasetindeki güneşin 15 yıl önce tutulduğunu ve ülkenin ampulle idare edildiğini ifade etti. Mumcu, Türkiye siyasetindeki güneş tutulmasının sona ereceği, güneşin açacağı günlerin geleceğine işaret etti.

Güneş tutulması TBMM bahçesinde milletvekilleri ve Meclis çalışanları tarafından da ilgiyle izlendi. Milletvekilleri ve Meclis çalışanları, güneş tutulmasını özel gözlüklerle izlerken, bazıları röntgen filmi, CD, renkli dosya ve renkli camlarla bu güneş tutulmasını izledi. Güneş tutulmasının güneş tutulmasıyla deprem arasında bir ilişki olup olmadığına yönelik sorular yöneltildi. AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, kendisinin mühendis olduğunu belirterek, deprem güneş tutulması arasında ilişkinin olmadığını söyledi. AK Parti Ankara Mİlletvekili Sait Yazıcıoğlu ise Peygamber Efendimizin güneş tutulması anında iki rekat namaz kıldığına dair kuvvetli delillerin olduğunu ifade etti. Yazıcıoğlu, kendisinin bu namazı kılıp kılmayacağı yönündeki soruya ise “Hatırlattınız gider kılarım” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Şekvet Gürsoy ise güneş tutulması olayını güzel bir manzara olarak değerlendirdi. CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur, güneş tutulmasını doğa olayı olarak değerlendirken, CHP Kocaeli Milletvekili Sefa Şirmen ise Türkiye’nin önemli sorunları varken güneş tutulmasının birinci gündem maddesi olmasını eleştirdi. AK Parti’nin şair ve resam millekvekili Recep Garip ise güneş tutulmasının resmini yapmadığını ve düşünelebileceğini kaydetti.

Güneş tutulmasını birlikte izleyen AK Parti Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz ile CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ”güneş tutulmasının her iki partiyi yakınlaştırdığı” yönünde espri yaptı. Gündüz ve Öğüt, ”güneş tutulmasının beraberinde depremi getireceğine yönelik bazı iddiaların ortaya atıldığının” hatırlatılması üzerine, ”Bunun gerçekleşmemesi” dileğinde bulundu.

AK Parti Uşak Milletvekili doktor Alim Tunç da güneş tutulmasının izlendiği bir röntgen filmini, gazetecilerin ısrarı üzerine alarak, röntgen filmindeki hastanın durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.