‘Siyasi müdahaleler iyi sonuç ortaya çıkarmamıştır’

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın, siyasi müdahalelerin iyi sonuç ortaya çıkarmadığını belirterek, 1971, 1982 ve son seçimlerden bu yana tablonun ortada olduğunu söyledi.

İzmir Üniversiteler Derneği (İZÜNİDER) tarafından cumhuriyete yönelik tehlikeleri duyurmak ve cumhuriyetin temel ilkelerini korumaktaki kararlılığı ortaya koymak adına İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlenen panelde eğitimde, yargıda ve üniversitede siyaset ilişkileri masaya yatıırıldı. Rektör Aşkın, gösterilen desteğe teşekür ederken yargı süreci devam ettiği için kendisiyle ilgili konulara girmek istemediğini belirtti.

Aşkın, bilginin güç olduğunu ve uygarlığın ortaya çıkmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren bilimadamlarından çok siyaset adamlarının bunun farkında olduğunu belirtti. Siyasi alanın bu bilgiyi elinde tutarak manipüle etmeye ve kısa vadede çıkarları için kullanmaya başladığını öne süren Aşkın, bunun uzun vadede geri kalmışlığı getirdiğini savundu.

Yücel Aşkın, “Çekilen acılara rağmen bunu olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Salon tahmin etmediğin bir şekilde dolu olabiliyorsa, halkın kendisiyle ilgili konularda duyarlılığının artmakta olduğunu gösteriyor. Biz bu kurumları bu tartışmalarla, yapıcı eleştirilerimizle daha çağdalaşması yönünde motive edebilirsek, siyasi iktidara mesaj gönderme imkanı olabilirse, orada da uyarıların konular konusunda kulağını kapamayanlar bulunursa Türkiye’nin yol alması mümkün olabilir.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı ise ülkede yaşanan dönüşüm sürecinin başarılı olmayacağını, yine birisinin çıkarak herkesi toplayacağını ve ulusal mücadeleyi yeniden başlatacağını iddia etti. Birikmiş sermayenin, senaryoyla ülkede at koşturabileceği iktidarı spekülasyon ve maniplasyonlarla taşıdığını belirten Rektör Alıcı, uyanık olmak gerektiğini söyledi. 12 yaşına kadar beyin nasıl gelişirse daha sonra o yönde devam ettiğini kaydeden Alıcı, tarikatlar aracılığıyla Kur’ân ve din eğitiminin toplumda yaygınlaştırıldığını öne sürdü. Alıcı, HAMAS’a ABD tarafından seçimih kazandırıldığını, seçime bir hafta kala Filistin Kurtuluş Örgütü’ne para yardımı yapılacağını açıklamasının büyük etkisi olduğunu dile getirdi.

İzmir Barosu Başkanı Nevzat Erdemir de cumhuriyetin tehlikede olduğunu ancak milli mücadele döneminden daha ağır olmadığını belirterek, “Yeter ki vatandaşlarımız AB muhipleri cemiyeti, ABD muhipleri cemiyeti gibi oluşumların dışında aklısn, çocuklarının geleceğini düşünerek gerekli adımları aksın.” şeklinde konuştu. Baro Başkanı Erdemir, bir soru üzerine Savcı Ferhat Sarıkaya’ya görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle HSYK tarafından görevden el çektirildiğini ancak bunun yeterli olmadığını, ceza için yargının harekete geçmesini beklediklerini söyledi.