Siyasi partiler İskenderun’da eylem kararı aldı

ABD'nin Romanya'daki deniz üssünü İskenderun Limanı'na taşıyacağı yönündeki iddialar üzerine İskenderun'daki siyasi parti başkanları güç birliği oluşturarak, eylem kararı aldı.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Saadet Partisi (SP) İskenderun İlçe Başkanı Hüsamettin Aydın, ANAVATAN İskenderun İlçe Başkanı Ahmet Akkülah, Demokratik Sol Parti (DSP) İlçe Başkanı Bülent Kırmızıoğlu, EMEP İlçe Başkanı Mevlüt Bulgurcu, İşçi Partisi İlçe Başkanı Kadir Vardar, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) İlçe Başkanı Ercüment Kimyon ve Büyük Birlik Partisi (BBP) İlçe başkanı Halil Akkaya, bu gün İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne gelerek ortak basın açıklaması yaptı.
İskenderun’da görev yapan yerel ve ulusal medya mensuplarının katıldığı toplantıda, siyasi parti başkanları adına söz alan SP Partisi İskenderun İlçe Başkanı Hüsamettin Aydın, “Geçtiğimiz günlerde ABD’li üst düzeydeki askeri yetkililerin İskenderun Limanı’nda yaptığı incelemeler İskenderun’da yer kiralamak üzere yaptığı araştırmalar, özellikle İskenderun Liman ve iskelelerinin ölçümleri ve derinliğinin tespiti gibi çalışmalar sonrasında İskenderun Limanı’nın ABD tarafından kiralanarak ABD’nin Romanya’daki deniz üssünü İskenderun Körfezi’ne taşıma çalışmalarının sürdürüldüğü haberleri basında geniş yer almıştır. İskenderun’da mevcut siyasi partilerin ilçe başkanları olarak bizler bu güne kadar yaptığımız girişimler ile mevcut AK Parti hükümetinin bu konudaki sessizliğini koruması ve yerel idarecilerin bilgi vermekten kaçınması üzerine İskenderun Limanı üzerindeki ABD’nin farklı niyetlerinin var olduğunu halkımızla paylaşmak ve halkımızı bilgilendimek üzere siyasi parti başkanlarımız ile ortak bir açıklama da bulunmayı uygun gördük” dedi.

3 yıl önce yaşanan İskenderun Limanı’nın ABD’nin askeri üssü haline getirilişini ve Türkiye’nin izni olmadan İskenderun Limanı’nın hukuk dışı işgali bizzat görenler ve yaşayanlar olarak bu sefer de aynı senaryoların oygulancağını düşündüklerini belirten Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Bu nedenle ilgililere bu konularda halkımızı ve bizi aydınlatın. Gerçekleri söyleyin diyoruz. Kapalı kapılar ardında yapılan çalışmaları açıklayın diyoruz. ABD’nin Ortadoğu’da özellikle Irak’ta yaptıklarını çok iyi bilinmektedir. ABD Ortadoğ’ya ‘Demokrasi ve Barış’ yerine ‘Kan ve Gözyaşını’ getirmiştir. Aynı acı tabloların ülkemizde yaşanmasını istemiyoruz. Savaş yokluk demek, ölüm demek, sakatlık demek, eğitimsiz ve sağlıksız yaşamak demek, ekonominin iflası demek, ülke yatırımlarının aksaması, gelişmenin durması demektir halkımızın bu ortamlara taşınmasına bu günden engel olunmalıdır. ABD Ortadoğu ve Emperyalist niyetlerini gerçekleştirmek için yeni girişimlerde bulunmakta ülkemize komşu İran ve Suriyeye sudan bahanelerle bulunacağını açıkça ifade etmektedir. Esas hedef İran ve Suriye değildir. Hedef ülkemizin birliğinin yok edilmesi ve ülkemizin Irak benzeri parçalanmasıdır. Yapılan çalışmaların ip uçları bunları göstermektedir. ABD’nin sözde emellerini gerçekleştirmek üzere ülkemiz topraklarını kullanmak istediği açıkça ortadadır.”

“Yeni girişimler ile İskenderun Limanı’nın ABD askeri üssü yapılmak üzere çalışmaların yürütüldüğünü üzülerek görmekteyiz” diyen Aydın, “Bizler yapılan bu gizli saklı çalışmaları ülkemizin bağımsızlığı ile ülke bütünlüğünün ve devletimizin tekliğinin korunması açısından son derece sakıncalı görüyoruz. ABD’nin niyeti Ortadoğu’daki enerji kaynakları ile birlikte İskenederun Körfezi’nin kontrolünü ele geçirerek enerji koridorlarına da sahip olmak isteğindendir. Her türlü doğal zenginlikler, petrol ve doğal gaz kaynakları bölge halkının geleceğinin ve refahının teminatıdır.” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ YAPILAMAZ

Aydın, İskenderun Limanı’nın geçmişte olduğu gibi mevcut AK Parti iktidarının siyasal olumsuzluğu ile sözde stratejik anlaşmaların ilgili maddelerine dayanılarak gizli kararnameler yoluyla ABD’ye kullandırılmasını ya da kiralanmasını ülke bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne müdahala olarak gördüklerini söyledi.

Aydın, “Bu tür girişimlere destek veren yerli işbirlikçilerine de burdan sesleniyoruz: olaya sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Yabancı işgalci güçlere moral vermek, onlarla görüşmek, bedeli dahilinde hizmet verenlerde vatana ihanet edecektir. Bizler bu konuda çeşitli etkinlik ve eylem yapma hazırlığındayız. Çalışmalarımızı bu yönde sürdürürken İskenderun Limanının ABD tarafından kiralanması ya da İskenderun Limanının veya topraklarının bir şekilde ABD ve işbirlikçi devletlerin kullanıma açılması halinde bu konuda yapılacak en küçük bir girişimde dahi çok sert eylemlerde bulunacağız” dedi.