Siyasi partiler teknoloji ve internetin gücünü keşfetti

Siyasi partiler; televizyon, gazete, internet ve afiş yoluyla oy avına çıktılar.

En çarpıcı en etkileyici sloganlarla yola çıkan siyasi partiler kararsızları ikna peşindeler.

Hiç kuşkusuz internetin gücünü partiler de fark etti. Youtube partilerin ve adayların propaganda videolarıyla doldu..

Milyonlarca kişinin bilgisyar başında olduğu düşünülürse partilerin reklamların içeriğine verdiği önem daha da artıyor.

İşte bunların içinde AK Parti’nin iki reklamı dikkat çekiyor. Sıradışı ezber bozan hiç bugüne kadar düşünülmeyen bir reklam..

Ampül’a aç karanlıktan kurtul!

Siteye girenler önce karanlık bir zeminle karşılaşıyor. Yukarıdan asılan ampul yanıp sönüyor. Hemen yanında bir anahtar.. Aç ve kapa düğmesi bulunuyor. Aç düğmesine basıldığında site aydınlanıyor. Kapatldığında site yeniden karanlığa bürünüyor.

Bir diğer reklamda mausun özelliği kullanılmış. Kullanıcı siteye girdiğinde yaşadığı kısa süreli bir şaşkınlık yaşıyor. Mausu hareket ettirdiğinde siteye kocaman bir flu Türkiye haritası arka planında Erdoğan bulunuyor. Türkiye’nin sınırları içine yönlendirilen mausla birlikte Erdoğan’ın resmi ve durmak yok yola devam sloğanı beliriyor.

Tek bir cevap yeter: Tek başına MHP

MHP de reklama büyük bütçe ayıran partilerden.. Her yerde ‘Tek bir cevap yeter: Tek başına MHP’ sloganları sanal dünya ve sokakları süslüyor.

Vurgulu kesin bir dil içeren bu slogan MHP’nin anlatmak istediğini tek bir cümlede ifade ediyor. MHP iktidar partisinin yanı sıra Ağar’a da yükleniyor.. Düzovacı’ya tek bir cevap yeter sloganıyla da Ağar’a da cevap veriyor.

Reklamlarda halk müziği tonlarını kullanan MHP, iktidar partisinin teslimiyetçi politikalarını ön plana çıkardı…

Teknolojiden en iyi şekilde faydalanan MHP, özellikle video klipler ile iktidarı zorluyor. Youtube ve resmi sitesinde bu propaganda videoları çok etkili oluyor.

DP Youtube’u keşfetti

DP ise ilk olarak Youtube’a yüklendi.. DP, ‘Nereye kadar’ şarkısının opera, dans, arabesk, alaturka, halay, horon, pop, rock ve marş versiyonlarını ‘youtube’da yayınladı.

Ancak bu şarkı ve hazırlanan versiyonlar çok da tutulmadı.
Birçoklarının eleştirdiği bu şarkı ve versiyonları eleştiri konusu oldu.

Ancak DP, durumu kurtarmaya çalışan bir banner hazırladı.. Ağar’dan ziyade Mehmet’i ön plana alan DP’nin reklamının üzerine gelenler sesli tanıtım filmiyle karşılaşıyor.

Uzan, Doğan’ı zengin etti

Genç Parti ise daha ziyade gazete ve televizyonlara ağırlık verdi. Uzan en büyük hasmı olan Doğan grubuna yaklaşık iki yıl vaatlerini anlatan reklamlar verdi. Reytingi bol programlarda alt yazılarla seçmenin bilinç altına girmeye çalıştı..

CHP zayıf kaldı

Ana muhalefet partisi ise gazete reklamları dışındaki alanlarda şimdilik suskun. Etkin ve yoğun bir kampanya ortada yok. Gazetelere verilen tam sayfalık reklamlar da istenen etkinliği sağlamıyor. Sanal alemde ise çok dar bir kampanya yürütüyor. Buna karşılık büyük kentlerde bilbordlara ağırlık verilmiş durumda.