Siyasilerin bozuk ağzı Gül’ü rahatsız etti!

Cumhurbaşkanı Gül'den medyaya radikal teklif: Bir hafta boyunca siyasilere ambargo koyun, bakalım ne olacak?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ”son günlerde siyasette hakim olan üslup ortamından süratle çıkılması gerektiğini, buna herkesin katkı vermesi gerektiğini” söyledi.

Gül, siyasilere yönelik üslup uyarılarında başka yöntem izleyip izlemeyeceği sorusuna, ”Aklımda çeşitli şeyler var. Bunu biraz olgunlaştırayım” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de temaslarını izleyen Türk gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı ve sorularını yanıtladı.

Siyasi liderlerin tartışmalarda kullandığı üslup konusunda görüşlerini açıklayan ve bazı mesajlar veren Gül, ”Hepimiz memleketimizin kıymetini bilmeliyiz. Yazarı, çizeri, politikacısı, tüccarı… Bu kadar içe dönük kalırsak, içe dönük mücadeleler yaparsak büyük fırsatları kaybederiz” diye konuştu.

Gül, ”üslup sorununun nasıl aşılacağının” sorulması üzerine, ”konunun üzücü olduğunu” ifade ederek, ”Bu ortamdan süratle çıkmamız lazım” dedi.

”Siyasilere sürekli üslup uyarısı yaptığı, ancak uyarılarının siyaset kültürüne yerleşmediği” hatırlatılan Gül, ”uyarılarında başka bir yöntem izleyip izlemeyeceğine” ilişkin soruyu yanıtlarken, ”Aklımda çeşitli şeyler var. Bunu biraz olgunlaştırayım” karşılığını verdi.

Gül, siyasi parti liderleriyle ikili görüşmeler yapabileceğini da ifade etti. Bu durumun aşılamaması halinde ”fasit bir daireye girileceğini” anlatan Gül, ”Yoksa özgüvenimiz kaybolur, yazık olur. Bu kadar beklenti var” diye konuştu.

Sorunun aşılmasında gazetecilerin dahil herkesin katkı vermesi gerektiğini belirten Gül, ”Polemik devam ediyor. Politikacı, Başbakan konuşunca haber yapmayalım mı?” denilmesi üzerine, ”Polemiğe prim vermezsiniz o zaman. Denenebilir. Yapmayın bakalım, ne olur? Bir hafta herkesin birbirine iyi söylediklerini yazın. Bakalım ne olacak?” dedi.

‘İRAN’A AMBARGO YAPILIRSA ŞAŞIRMAMAK LAZIM’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmasıyla ortaya çıkan gerilimin giderilmesi için Türkiye’nin son bir kaç haftadır sessiz diplomasi yürüttüğünü belirterek, ”Uluslararası çalışmalar devam edecektir ama ambargo olursa şaşırmamak gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan’daki temaslarını izleyen Türk gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı.

Yeni Delhi’deki temaslarını değerlendiren Gül, görüşmelerin yararlı geçtiğini söyledi. İki ülkenin ilişkilerini geliştirme kararlılığında olduğunu ifade eden Gül, işbirliğinin olumlu sonuçlar doğuracağına inandığını belirtti.

Görüşmelerde bölgesel konuları ele aldıklarını anlatan Gül, her iki ülkenin de güvenlik ve istikrara büyük önem verdiğini, aynı görüşte olduklarını görmekten memnun olduğunu ifade etti.

Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Eyaletler Meclisi Başkanı Hamid Ensari’yi kabul eden Gül, görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Ensari’nin amcasının Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye’ye geldiğini belirten Gül, o dönemde çekilmiş fotoğrafları hediye ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerde yeni sayfanın açılmak üzere olduğunu dile getirerek, Hindistan Başbakanı Manhoman Singh’in Türk yatırımcıları ülkesine davet ettiğini kaydetti.

İRAN’IN URANYUM PROGRAMI

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarıyla ortaya çıkan gerilimi gidermek için Türkiye’nin son birkaç haftadır sessiz diplomasi yürüttüğünü bildirdi. Gerilimin sona erdirilmesi için uluslararası çalışmaların devam edeceğini belirten Gül, ”Ama ambargo olursa şaşırmamak lazım” dedi.

Gül, Türkiye’nin bir ara ümitlendiğini belirterek, yine de uluslararası girişimlerin devam etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin bu konuda üzerine düşen tüm imkanları kullanacağını vurgulayan Gül, ”Türkiye, bu işin diplomasiyle çözülmesine katkı sağlayabilecek bir ülke” diye konuştu.

Birinci Körfez Savaşı’nda Irak’a uygulanan ambargonun Türkiye’ye maliyetinin iyi bilindiğini anımsatan Gül, İran’a ambargo uygulanmamasını ümit ettiğini söyledi. Gül, ”Ambargoların da artık netice vermediğini herkes biliyor. Klasik anlamda ambargolardan bahsedildiğini zannetmiyorum” dedi.

TÜRKİYE-PAKİSTAN-HİNDİSTAN

Hindistan ile Pakistan ilişkilerinde Türkiye’nin yerine de değinen Gül, Hindistan’ın, Türkiye’nin dış politikadaki yapıcı tutumunu takdir ettiğini belirtti. Hindistan makamlarıyla görüşmelerinde, Türkiye’nin Pakistan ile yakın ilişkilerinden dolayı Hindistan’ın Pakistan ile sorunlarının çözümüne değerli katkılar vereceği üzerinde durulduğunu aktardı.

Hindistan’ın büyük bir ekonomik gelişme gösterdiğine dikkati çeken Gül, ülkenin büyük nüfusu, büyük coğrafyası, büyük kaynakları ve büyük yatırım projelerinin Türk iş adamlarını heyecanlandırdığını belirtti.

Gül, ”Hindistan’da neye el atsan dibine ulaşamıyorsun. Hedef, 2011’de 5 milyar dolar ticaret hacmi ama bunu çok aşarız. ABD bundan 30-40 yıl önce fırsatlar ülkesiydi. Şimdi aynı durum Hindistan için geçerli” diye konuştu.

”TÜRKİYE’NİN İLİŞKİLERİNE KİMSE AMBARGO KOYAMAZ”

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerini güçlü bir şekilde sürdürürken, komşularıyla, Ortadoğu ile Rusya ve Asya ile de güçlü ilişkiler geliştirdiğinin altını çizdi.

Hindistan makamlarının Güneydoğu Asya projelerinde Türkiye ile işbirliği yapabileceklerini aktardığını anlatan Gül, ABD’nin Türkiye’nin Hindistan ile ilişkilerine bakışının nasıl olduğu sorusunu şöyle yanıtladı:

”Amerika’nın Hindistan ile ve bütün ülkelerle ilişkilerini gayet anlayışla karşıladığını ve takdir ettiğini umuyorum. Türkiye’nin ilişkilerine kimse dışarıdan ambargo koyamaz. Biz kendi kendimize ambargo koyarız. Tabii ki her ülke birbirlerine tavsiyelerde bulunur ama o size bağlıdır. Eskiden ihmaller olduysa, kendi kendimize koyduğumuz kısıtlamalardandır. Türkiye büyük bir ülke. Her ülke Türkiye ile iş yapmak, dost olmak için yarışıyor.”