Siz hiç havada bir otomobil gördünüz mü?

Siz hiç uçan bir otomobil gördünüz mü? İşte geleceğin 'hava' taksileri...

Trafik keşmekeşinin tüm dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğu günümüzde girişimciler uçan otomobil prototiplerini bir biri ardına geliştirmeye başladı.

Uçan otomobil, bu hayale 20 yılını harcayan Slovak girişimci Štefan Klein tarafından geliştirildi. Dünyanın ünlü otomobil markaları için araştırma projeleri başkanlığı yapan Klein, zamana yaydığı bu Aeromobil projesinde mutlu sona ulaştı.

Diğer uçan otomobiller Terrafugia ve PAL-V farklı olarak daha fazla otomobile benzeyen Aeromobil prototipi karada 160 kilometrelik sürate çıkarken, havadaki hızı ise 200 kilometreye ulaşıyor.

Çelik şasi ve hafif karbon kaplamadan oluşan yapısıyla sadece 450 kilogram ağırlığa sahip olan 2 kişilik Aeromobil, 700 kilometrelik bir menzile sahip.

Aeromobil 2.5 prototipi şimdilik yerden çok fazla yükselemiyor. Araç uçarken genellikle dengeli görünüyor ancak şiddetli rüzgarlarda sonuç ne olur bilinmiyor. Štefan Klein'in gündeminde ise şu anda uçan prototipin yeni versiyonunu geliştirmek var. Geliştirilerecek yeni prototipin ismi ise Aeromobil 3.0.

ZAMAN