Sizce de benziyor mu?

Diyarbakır'ın Başkanı DTP'li olan Kayapınar Belediyesi, 400 bin YTL'ye inşa ettirdiği bir parka Kürdistan haritası şeklinde süs havuzu da yaptırdı.

Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, havuzun Kürdistan haritasına benzetilmesi konusundu, “Böyle yorum ve varsayımları art niyetli olarak değerlendiriyorum. Havuzun girintili ve çıkıntılı olmasındaki amaç, doğallığı vermek içindir” dedi.

Kayapınar’ın Selahattin Eyyubi ile Fırat bulvarlarının kesiştiği yerde bulunan, Hazine’ye ait olduğu dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen arazi, belediyenin imar planında yeşil alan içinde kaldı. Alanın belediye adına tescil ettirilmesinin ardından geçen yıl park inşaatına başlandı.

Nisan ayında hizmete açılması planlanan parkın ortasına, Kürdistan haritasına benzetilen bir havuz inşa edildi.

Dört köşesine ise dört yapay şelale yapıldı. Bu şelalelerin de Kürdistan’ın İran, Irak, Suriye ve Türkiye sınırlarında kalan dört parçasını simgelediği öne sürüldü. Şelale sularının, Kürdistan haritasına benzetilen havuza akıtılması için kanallar yapıldı.

‘Benzetme maksatlı’

Belediye Başkanı Karatekin, parkta şelale, oturma yerleri, çocuk oyun alanları, mini amfi tiyatro, ahşap kafeterya bulunduğunu söyledi. Karatekin, havuzla ilgili benzetme konusunda da şunları kaydetti:
“Bunun farklı noktalara çekilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Parkın projesi bize ait. Kendimiz yaptık. Teknik desteğini ise Viranşehir Belediyesi’nden iki peyzaj mimarına yaptırdık. Böyle anlayışlar, böyle yorumlar ve varsayımları art niyetli olarak değerlendiriyorum. Su ve şelale sesinden insanlar yararlansın diye yaptık. Kuşkusuz havuzun girintili ve çıkıntılı olmasındaki asıl amaç, tamamen doğallığı vermek içindir.”