Sizde bir zekâ küpü olabilirsiniz!

Yurtdışında Rubik Küpü olarak bilinen ve bizim tabirimizle zekâ küpü isminde zekâ oyunu aracı artık detayları ile incelenebiliyor.

Türkiye’de kurulan www.rubiksturkiye.com Türkçe web adresi zekâ gelişimi adına bu devasal oyunu Türk halkı için araştırmış.

Rubiks Türkiye web sitesi kurucusu Mehmet Divili Rubiks’i mekanik hareketli parçaların çevirerek küpün her yüzünde bir rengi toplama amaçlı bu oyuncağın, İngiltere’de 1980 ve 1981’de üst üste iki defa ‘Yılın oyuncağı ödülü’ ne layık görüldüğünü söylüyor.

Site sahibi Divili RUBİK KÜP‘ün mucidi Erno RUBİK adında bir Macar olduğunu belirterek oyun ve oyunun mucidi hakkında şunları kaydetti: “Erno Rubik, Budapeşte’deki bir akademide iç mekân tasarımı dersleri veriyormuş. Kendisi geometriye, üç boyutlu tasarımlar yapmaya, materyallerin ve formların gizli kombinasyonlarını bulmaya, saplantılı derecede ilgiliymiş. Ancak bu saplantısını kendisine saklamamış. Önce kartondan, tahtadan, plastikten yaptığı objeleri sınıfa getirip öğrencilerini yeni ve farklı objeler yaratmaya zorlayarak onları da küçük küçük zehirlemeye başlamış. Küpü tasarladığında yine ilk olarak öğrencilerine göstermiş. Rubik’in yanında dura dura haliyle ruh sağlıkları enteresanlaşan öğrenciler küpe bayılmışlar. Birkaç ay sonra küp, seri olarak üretilmeye başlamış. 1970’lerin sonunda, herhangi bir reklâma daha gerek duymadan, parklarda, evlerde, bütün çocukların elinde bir Rubik Küpü varmış.”

“Zekâ Küpü dünyada hâlâ birçok kişinin hobisi arasında” diyen Divili, bu oyun üzerine her yıl dünya şampiyonaları düzenlendiğini dile getirdi.

Rubik’in 2006 Dünya Şampiyonası da geçen ay Amerika’da gerçekleştirilmiş ve Rubik Küp Kulübü tarafından San Francisco’da düzenlenen yarışmada, 20 yaşındaki Lo, bir rekora imza atarak çözümü 11 saniye 52 salisede gerçekleştirmiş. Böylece geçen yıl 11 saniye 75 salise ile Fransız Jean Pons tarafından kırılan dünya rekorunu ele geçirdi.

Küpün çözüm yöntemleri, hızlı çözüm videoları, dünya ve ülke rekorları, küp ile ilgili programlar ve daha birçok konuda doyurucu bilgilere ulaşılabileceğiniz www.rubiksturkiye.com sitesinin FORUM bölümünde konu ile ilgili bilgi paylaşımı yapabilir, FAN CLUB e üye olarak küp fanları ile iletişim kurabilirsiniz.