Size anlatacaklarımı devlet gelse söylemeyin!

Yayınevi katliamın en önemli sanığı: "Size anlatacaklarımı, devlet gelse söylemeyin." dedi.

Malatya’da Zirve Yayınevi’ndeki cinayetlerin ardından üçüncü kattan atlayarak yaralanan ve olayın en önemli sanığı Emre Günaydın, ağır yaralı yattığı odada kendine gelince, polisten kağıt kalem istedi ve “Size anlatacaklarımı, devlet gelse söylemeyin” diye bir not yazdı ve yeniden uykuya daldı.

Günaydın kaldırıldığı Malatya Turgut Özal Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık bir ay boyunca tedavi görmüştü.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre hastanenin Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatan Emre Günaydın, sürekli olarak kendisini kontrol eden iki polis memuru ile odada bulunan bir hemşire ve doktora bir şeyler mırıldandı. Ancak odada bulunanlar, Emre Günaydın’ın ne demek istediğini anlamadıklarını söyleyince el işaretiyle kağıt kalem istediğini anladı. O güne kadar ifadesi alınamayan Emre Günaydın, yarı baygın şekilde kendisine uzatılan kağıda bir şeyler yazmaya çalıştı.

TUTANAK HALİNE GETİRİLDİ

Tam olarak kendisine gelemediği gözlenen Emre Günaydın, anlaşılmayan bir yazı stiliyle, “Size anlatacaklarımı devlet gelse söylemeyin?” şeklinde bir not yazarak tekrar uykuya daldı. Odada bulunan iki polis memuru, bir hemşire ve doktor, Emre Günaydın’ın yazmaya çalıştığı ancak tamamlayamadığı bu notu tutanak haline getirdi. Polis tutanağında “Malatya’da meydana gelen cinayet olayından dolayı şüpheli olarak gözetim altında tutulan Emre Günaydın’ın uyandırılması neticesinde az da olsa kendine gelerek bizimle konuşmak ve bizden birtakım isteklerde bulunmak istedi. Söylediklerinin anlaşılmaması üzerine kağıt, kalem istedi. Verilen kağıda bir takım yazılar yazdığı, fakat bu yazıların pek anlaşılır ve anlamlı olmadığı görüldü” denildi. 39/28 numaralı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memurları Mehmet Şensoy ve Teoman Bülent Tekerek ile doktor Mehmet Ali Erdoğan ve hemşire Zuhal Çınar tarafından yazılan tutanak, soruşturma dosyasına eklendi.

SIRADA HADE’İ VARMIŞ

Cinayetin diğer sanıklarından Hamit Çeker’in gözaltına alındıktan sonra polise verdiği ifadede, Emre Günaydın’ın, Malatya’daki olaydan sonra İzmit Protestan Kilisesi pastörü Wolfgang Gerorg Hade’yi de öldürmeyi planladığını anlattığı belirtildi. Emre Günaydın’ın Malatya’daki cinayetten önce kendisine sırada Necati Aydın’ın bacanağı Wolfgang Hade’nin olduğunu anlattığını ifade eden Hamit Çeker, “Emre bize misyonerlerin İzmit’ten yönetildiğini ve başlarında Wolfgang bulunduğunuve asıl amacının Malatya’daki olaydan sonra gerekirse Wolfgang’ı öldürmek olduğunu söylemişti. Malatya’daki misyonerleri öldürdükten sonra gidip gerekirse tek başına bu şahsı da öldüreceğini söylüyordu. Bu işleri yapmamız durumunda, maddi olarak büyük ganimetler kazanacağımızı anlatıyordu. Malatya olayı sonrası İzmit’e gitmek ve Vosvang’ı öldürmek için gerekli olan parayı, olayı gerçekleştirdiğimiz yerden alacağımızı söyledi. ” şeklinde konuştu.

KORUNURSAM ANLATIRIM

Cinayetle ilgili soruşturmanın sürdüğü günlerden birinde, Malatya Başsavcılığı’na, Mersin Cezaevi’nde yatan Metin D. adlı mahkumdan bir mektup geldi. Mektubunda, “Hrant Dink cinayetini aslında bize havale etmişlerdi” diyen Metin D, “Kendimi güvende hissetmiyorum” dedi ve konuşmaktan vazgeçti.

Beni bırakın sizi yaşatırım

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde işlenen cinayetin en önemli sanığı Emre Günaydın’ın, tedavi gördüğü sırada kaydedilen görüntü kayıtlarında cinayetlere ilişkin itirafta bulunduğu ve hastanedeki polislere “Beni bırakırsanız, sizi yaşatırım” dediği öğrenildi. Savcılık, hastanede yattığı sırada Günaydın’ın her konuşmasını kaydetmek amacıyla, hastane odasına sesli ve görüntülü kayıt yapmak üzere kamera sistemi kurdurdu. Hastane odasında Emre Günaydın’ı kaydeden video kayıtlarını takip etmekle ve not almakla görevlendirilen polis memurunun ‘tutanak’ şeklinde yazdığı bilgi notlarıyla ortaya çıktı. Polis memurunun 10 Mayıs 2007 tarihinde yazdığı bilgi notu şöyle:

“50. kasette Emre Günaydın’ın rezillik çıkarttığı, Zirve Yayıncılık’la alakalı konuşmaya çalıştığı, görevlinin konuyu kapatmaya çalıştığı şeklinde bilgilerin olduğunu bilgilerinize arz ederim. Terörle mücadele görevlisi.” Polis memurunca tutulan bir başka notta ise, Emre Günaydın’ın kendine geldiğinde yanında bulunan görevlilere “Beni bırakırsanız sizi yaşatırım” dediği belirtiliyor. Bu kayıt da silinen görüntüler arasında.

Emre Günaydın’ın odasında bu notları yazan polis memurunun dışında bir polis ve bir jandarma üsteğmen daha bulunuyordu. Bu notlara ve silinen kayıtlara rağmen diğer görevlilerin ifadelerinin alınmaması ise bir başka ihmal olarak görünüyor.

Başsavcılık iddialar üzerine davayı geri çekti

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde işlenen cinayetle ilgili son zamanlarda çıkan haberleri dikkate alan Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı davayı geri çektiği öğrenildi. Malatya Davası’nın eksik soruşturulduğu yönünde çıkan iddialar üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dün akşam saatlerinde davanın görüldüğü 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nden dosyayı geri istediği öğrenildi. Dosyadaki eksikliklerin giderilmesinin ardından dava dosyasının tekrar mahkemeye geri gönderileceği belirtildi.

Malatya’yı bana sormayın

Malatya’daki olayını soruştururken, Ankara’ya atanan soruşturma Savcısı Hüseyin Sarıömeroğlu, “Malatya olayıysa birşey sormayın, konuşmak istemiyorum” dedi. Yeni Şafak muhabirinin soruları üzerine, “Malatya olayıysa bir şey sormayın” karşılığını veren Sarıömeroğlu, olayla ilgili olarak konuşmak ya da herhangi bir açıklama yapmak istemediğini belirtti. Savcı Sarıömeroğlu, Ankara’ya kendi isteği ile tayininin çıkarıldığını söyledi.

Öte yandan, Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Malatya’da bir yayınevindeki cinayetlerin zanlılarından Emre Günaydın’ın hastanede yattığı sıradaçekilen görüntülerinin silinmediğini söyledi. Kahya, gazetecilerin, Emre Günaydın’ın hastanedeki görüntülerinin silindiği yönündeki iddialarla ilgili sorusuna, “Silinme diye birşey yok” yanıtını verdi. Kahya, “Olay tamamen adliyeye intikal etmiştir. Adli süreç devam ediyor. Ben yorum yapamam. Bütün dokümanlar adliyede. Bu soruları adliyeye sorarsanız daha net cevaplar alabilirsiniz. Bu konuları adliyeden öğrenseniz daha doğru olur. Silinme diye bir şey yok arkadaşlar” diye konuştu. Öte yandan, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ceyhun Ceylan, gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtsız bıraktı.