Slovakyalı öğrenciler Kahramanmaraş’ta

Yeşil Avrupa projesi kapsamında Kahramanmaraş Kurtuluş İlköğretim Okulu'nun davetlisi olarak gelen Slovakya Gymnazum Okulu öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 4 kişilik heyet Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış'ı ziyaret etti.

“Dünya küçüldükçe insanlar birbirlerine daha çok yaklaşıyorlar. Biz de ülkemizin güzelliklerini diğer ülkelerle paylaşmak istiyoruz. Türkiye bu projeye çok büyük önem veriyor. Ancak Kahramanmaraş olarak biz daha da önemsiyoruz. Gördüğünüz gibi her taraf yeşillikler içerisinde.”

Türkiye’nin yeteri kadar tanınmadığına dikkat çeken Atış, misafirlerden Türkiye’yi ve Kahramanmaraş’ı, anlatmalarını rica etti.

Vali Atış, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz Avrupalıyız. 500 yıl Avrupalılar ile komşuluk yaptık. Verdiklerimiz var, aldıklarımız var. Biz Avrupalıları severiz. Birbirimizi tanımaya çok ihtiyacımız var.”

Vali Atış, sadece Kahramanmaraş’ta 226 bin öğrenci ve 10 bin öğretmenin bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye’de öğretmenlere ve öğrencilere çok büyük değer verildiğini belirtti.

Slovakya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye yakın insanlar olduğunu kaydeden Atış, buralarla yakınlaşmanın daha kolay olacağını ifade etti.

Ziyarette sırasında konuşan İvana Bıackova, Kahramanmaraş’a 24 saat süren bir yolculuktan sonra geldiklerini belirterek, “Biraz yorulduk ama değdi. Türkiye ve Kahramanmaraş bizi çok etkiledi. Bize karşı sıcak bir ilgi var. Dönüşte anlatacağımız çok güzel anılarımız oldu. Bu kaynaşmanın devam etmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

Ziyaret sırasında konuk okul öğretmenlerinden İvana Bıackova Vali İlhan Atış’a cam vazo hediye ederken, ziyaret sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.