Snow’un itirafı

John Snow, banka işlemlerinin incelenmesinin terörün kaynaklarını kesmeye yönelik olduğunu savundu.

– ABD Hazine Bakanı John Snow, milyonlarca banka işleminin incelenmesinin Amerikalıların özel hayatına müdahale amacı taşımadığını ifade ederek, hükümetin teröre karşı savaşı en iyi şekilde yürütebilmesi için bu incelemenin hayatî öneme sahip olduğunu savundu.
Merkezî Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından yürütülen ve Hazine Bakanlığı’nın denetlediği programın işe yaradığını ifade eden Snow, “Bu, demokratik değerlere ve hukukî geleneklerimize tamamen uygundur” dedi.

Para akışını takip ederek, terör eylemcilerini ve bunlara maddî destek sağlayanların yerlerini tespit ettiklerini söyleyen Snow, “Böylece, terörist ağları deşifre ettik ve teröristleri adalet karşısına çıkarabildik” şeklinde konuştu. Snow, “Eğer insanlar El Kaide’ye yardım için para gönderiyorsa, bunu bilmek isteriz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Tony Snow ise, programın terörün kaynaklarını kesmeye odaklandığını ifade ederek, bunu işe yaradığını söyledi.

John Snow, program hakkında Amerikan Kongresi’nin bilgilendirildiğini de sözlerine ekledi.

11 Eylül saldırılarından sonra Bush yönetiminin, hükümete uluslararası veritabanına erişim izni veren gizli bir programla terörü finanse ettiğinden şüphelenilen binlerce Amerikalının banka işlemlerini takibe aldığı ortaya çıkmıştı.