Soba zehirlenmelerine 5 liralık önlem

Kayseri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesini Durmuş Payas, sobadan sızan karbon monoksit gazından zehirlenmelerine önlem olabilecek yaklaşık 4-5 liralık bir maliyeti bulunan, bacaya takılan ve lodos rüzgarlarının etkisini kıran bir baca sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Kayseri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesini Durmuş Payas, sobadan sızan karbon monoksit gazından zehirlenmelerine önlem olabilecek yaklaşık 4-5 liralık bir maliyeti bulunan, bacaya takılan ve lodos rüzgarlarının etkisini kıran bir baca sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Kayseri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesini Durmuş Payas, rotasyondan dolayı bu liseye geldiğini ve üç buçuk yıldan beri görev yaptığını belirterek, şu bilgileri verdi: “36 yıllık öğretmenim bunun 35 yılında müdürlük sıfatıyla geçti. Özellikle soğuk aylarda televizyonlarda duyduğumuz ölüm haberlerini ve zaman zaman çevremizde yaşanan karbon monoksitten kaynaklanan sobadan sızan gaz zehirlenmelerine önlem olabilecek yaklaşık 4-5 liralık bir maliyeti bulunan bacaya takılan ve lodos rüzgarlarının etkisini kıran bir baca sistemi bizim bir günümüzü aldı. Bu sistem tamamen denenmiş vaziyette ve hiçbir özelliği olmayan yüzlerce insanı lodosun etkili olduğu rüzgarlı havalarda sobadan sızan gazdan kaynaklanan ölümlerin önüne geçecek bir proje olduğunu düşünüyoruz. Bu sistemi illerde valilikler kanalı ile kömür dağıtımı yapılan dar gelirli ailelere birer tane dağıtılırsa öyle zannediyorum ki vatandaşımıza büyük bir hizmet olacaktır. Bu konuda bizim herhangi bir kar gayemiz yok, biz satmıyoruz. Üretmiyoruz. Eğer ilgili birimler kurumlar arzu ederse vatandaşı korumak adına üretilip piyasaya sürülebilir.”

Durmuş Payas, bu projenin Türkiye genelinde Endüstri Meslek Liseleri Teknik Liseler bünyesinde yapılan beceri yarışmalarında derecede elde ettiğini belirterek, “Maalesef çok ilgilenilmedi. Yapacak bir şey yok. Biz haddimizi aşmak istemedik. Çok kolay imal edilebilen ve yüzde yüz insan hayatını kurtaran ve bacadan kaynaklı zehirlenmeleri önleyen bir proje olduğunu düşünüyorum. Bu baca aparatına bir isimde koymadık. Biz teknik eğitim kurumlarıyız. Teknolojiyi üretiriz, yurdumuza sunarız. Biz bunun peşine düşmeyiz. Mesela şu anda İzmir’de bir firma özürlü arabasını güneş enerjisi ile kullanıyor. İmalatını yapıyor ama proje bize ait. Bu firmadan hiç patent filan almadık. Vatandaş kullanıyor. Benim vatandaşım kullanıyor bundan da biz mutlu oluyoruz. Baca aparatımızın yılda 1 vatandaşımızın zehirlenmesini önlemesi de bizim için kar olarak görüyoruz.” dedi.

Çok amaçlı bir robot üzerinde çalışmaların da son aşamaya geldiğini aktaran Payas, “Neredeyse bitmek üzere. Programlarla her türlü şekle bürünebilme özelliğine sahip bir robot olacak. Bu robotumuz yaklaşık 400-450 dolar gibi bir maliyette olacak.” diye konuştu.