‘Soba zehirlenmesinden sigara içenler daha çok etkileniyor’

Sigara içenler soba zehirlenmelerinde ortaya çıkan karbonmonoksit (CO) gazından daha çok etkileniyor.

Özellikle kış aylarında sıkça görülen soba dan sızan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin karbon içeren yağ, propan, kömür ve tahta gibi maddelerin yanması sonucu ortaya çıktığına dikkat çeken Dr. Yılmaz, renksiz, kokusuz ve tatsız olan bu gazın en çok çocuklar, yaşlılar, akciğer ve kalp rahatsızlığı bulunanlar, yüksek kesimlerde yaşayanlar ve sigara içenler üzerinde risk oluşturduğunu söyledi.

Yılmaz, evlerde kullanılan ve petrol ürünleri ile çalışan şömineler, sobalar, gaz yada gaz yağı ile çalışan ısıtıcılar, gaz ile çalışan ocaklar ve bunların yanında kömür mangalları, odun sobaları ve motorlu araçların sürekli karbonmonoksit gazı ürettiğine değindi.

Karbonmonoksit gazının solunması durumunda kanda oksijen ile yer değiştirip beyin, kalp ve diğer yaşamsal organları oksijenden mahrum bıraktığına dikkat çeken Yılmaz, bu kişilerde yüksek miktarda gaz solunumu sonrası herhangi bir belirti olmadan bilinç kaybı ve boğulma yaşanabileceğini ifade etti.

İlk belirtilerin baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk veya bulantı ile kendini gösterdiğini vurgulayan Yılmaz, “Uzun süre ve yüksek miktarlarda gaza maruz kalmış bireylerde belirtiler daha da şiddetlenir ve kusma, kaslarda zayıflık ve bilinç kaybı ortaya çıkar. Semptomların şiddeti kişiden kişiye göre değişir. Ancak, çocuklar, yaşlılar, akciğer ve kalp rahatsızlığı olan hastalar, yüksek kesimlerde yaşayan bireyler, sigara içen kişiler daha fazla risk altındadır.” dedi.

Karbonmonoksit zehirlenmesinden korunmak için sigara içenlerin sigarayı bırakmaları gerektiğinin hatırlatan Yılmaz, “Sigara içenler, karbonmonoksit zehirlenmesine daha hassastırlar, yaşam alanlarında etkili bir hava dolaşımı sağlanmalı, ev içerisinde gaz sobaları ve ısıtıcıları kullanılmamalı, açıkta kömür yakılmamalı, garaj içerisinde çalışan arabaların içinde ve yakınında durulmamalı, ağır trafikte ve özelliklede tünellerde araba camları kapalı halde tutulmalı, petrol ürünleriyle çalışan cihazlar, pil ya da elektrik ile çalışan cihazlarla değiştirilmeli, havalanması kötü olan yerlerde petrol ürünleri ile çalışan cihazların kullanımını yasaklanmalı, çalışanların karbonmonoksit zehirlenmesi oluşturan kaynaklar ve durumlar hakkında eğitilmeli ve iş yerlerine karbonmonoksit detektörlerinin yerleştirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.