Sobadan sızan gazdan 4 kişi zehirlendi

Kayseri'de etkisini devam ettiren lodos bugünde 4 kişinin zehirlenmesine neden oldu.

Sabah saatlerinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek Kayseri Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kadir Canbayram (2) Büşra Nurel (14), Mevlüdiye Nurel (43) ve Aysel Bayrak’ın (28) sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri lodosun etkisini bir süre daha devam ettireceğini belirtirken, Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Metin Kızılkan zehirlenmelere karşı dikkatli olunmasını istedi.

Kızılkan, şiddetli lodosun görüldüğü bugünlerde soba bacısından çıkan dumanın ters teperek evin içine dolduğunu ve zehirlenmelerin bu şekilde gerçekleştiğini kaydetti. Soba zehirlenmelerinin zaman zaman can kaybına neden olduğuna dikkat çeken Kızılkan, “Vatandaşlarımız yatmaya yakın bir saatte sobalarına kömür atmasınlar. Kömür atılmışsa bile kömür iyice yanıp kor haline gelmeden uykuya dalmasınlar. İyice yanmayan kömürün dumanı lodosun etkisiyle evin içine dolup can kayıplarına neden olabilir” diye konuştu.

Balkonlarda bulunan ev eşyalarının da rüzgardan dolayı havalanıp aşağıya uçtuğunu belirten Kızılkan, bu eşyaların da can ve mal kaybına neden olduğunu ve bu tür malzemelerin evlerin içine alınmasını istedi.