Sobanızı söndürmeden uyumayın!

Uzmanlar rüzgarlı havalarda sobanın tamamen sönmeden yatılmaması uyarısında bulundu.

Erzurum bugün trajedik bir olaya sahne oldu. Ilıca’ya bağlı Çavuşoğlu köyünde meydana gelen olayda, Cafer Karaca (62) ve Behice Karaca (57) çifti sobadan sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaşlı çiften bir gün boyunca ses çıkmayınca komşuları evde cesetlerle karşılaştı.

Kış mevsimini gelmesiyle soba ve şofbenden sızan gaz nedeniyle birçok insan yaşamını yitirirken, hastanelerin acil servisleri söz konusu durum nedeniyle hasta akınına uğruyor. Ancak uzmanlar yapılan uyarılara vatandaşların uymamasından yakınıyor. Atatürk Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Şahin Aslan, rüzgarlı havalarda sobaların söndürülmeden yatılmaması gerektiğini belirtti. Bu konuda vatandaşlara birçok uyarı yapıldığını ancak uygulamada mesafe kaydedilmediğini dile getiren Aslan, “Özellikle rüzgarlı havalarda sobalarda köz halinde kömür bırakmamak gerekir. Yani soba söndükten sonra yatmalı. 2005 yılında Erzurum Aziziye Araştırma Hastenesi’ne 300 hasta zehirlendiğini ileri sürürek başvuruda bulundu. Bu kişilerden 2’si yaşamını yitirdi.” dedi.

Yaşlı, çocuk ve hamilelerin karbonmonoksit gazından daha çok etkilendiğine dikkat çeken Aslan, zehirlenme sonrasında yenilen yoğurt ve ürünlerinin tedavide işe yaramayacağını aktardı. Zehirlenmelerde ilk belirtilerin baş dönmesi ve bulantı olduğunu aktaran Yard. Doç. Dr. Şahin Aslan, evlerdeki şofbenlere de dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Aslan, “Şofben mutfağa kurulduğunda toplu karbonmonoksit zehirlenmesine neden olabilir. Şofben banyoya kurulduğurda tek bir kişiyi etkiler. Ancak mutfağa kurulan şofbenden çıkan gaz özellikle kış aylarında önce mutfağa ardından diğer odalara yayılır. Geçen yıl bir aileden 7 kişi zehirlenme dolayısıyla müracaat etti. Evlerde bu konunun önüne geçilmesi için iyi bir havalandırma sistemini oluşturulması gerekir.” şeklinde konuştu.