Sofralik zeytin ithalatina onay çikmadi

IZMIR - Ege Zeytin ve Zeytinyagi Ihracatçilari Birligi Genel Kurulu, Dis Ticaret Müstesarligi'nin zeytin ve zeytinyagi ithalatinin degerlendirilmesi önerisi üzerine olaganüstü toplandi.

Aydin Ticaret Borsasi Meclis Baskani Aydin Akyüzlü’nün TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu’na verdigi zeytin ve zeytinyagi raporu ile gündeme gelen dahilde isleme rejimi kapsaminda sofralik zeytin ithalati sektörde üretecileri ve ihracatçilari karsi karsiya getirmisti.

Genel Kurul’da konusan Akyüzlü, “Ithalata belirli bir süre, kotalarla sinirlandirilmis sekilde izin verilmesini istiyoruz. Dis pazarlara istenen miktarda zeytin sunamadigimiz için pazar kaybetme tehlikesi yasiyoruz. Özellikle en önemli pazarlarimizdan olan Romanya ve Bulgaristan pazarina Yunanlilar hakim olmak üzere. Eger bu toplantidan olumlu bir karar çikmazsa bunun Ankara’si da var.” dedi.

Akyüzlü’nün sözlerine Genel Kurul Divan Baskani Hasan Kösklü ve bazi üyeler tepki gösterdi. Kösklü, “(Bunun Ankarasi var) sözü genel kurula yakismaz. Ankara’da çözeceksiniz neden genel kurula getirdiniz” seklinde tepkisini dile getirdi.

Ege Zeytin ve Zeytinyagi Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu Baskani Deniz Ataç ise konunun tartisilma biçiminden rahatsiz oldugunu, sektörde üretici ve ihracatçinin ayni gemide yer aldigini vurguladi. Sektörün taraflarinin birbirini anlamak zorunda oldugunu belirten Ataç, “Ihracatçi olmadan üretici olmaz. Burada birbirimize gol atmaya çalismak yerine disariya gol atmaya çalismaliyiz. Sadece üretimle olmaz. Üretim ve satis senkronize, elele gitmesi gerekir.” diye konustu.

Görüsmelerin ardindan yapilan oylama sonucunda sofralik zeytin ithalatinin yapilmamasi karari oy çoklugu ile alinirken Ege Zeytin ve Zeytinyagi Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu üyeleri tarafsiz kaldi.