Soğuk hava araçları yolda bırakıyor

Erzurum'da son günlerde hüküm süren soğuklar bazı araçların yolda kalmasına sebep oluyor.

Erzurum’da gece sıfırın altında 28 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarında özellikle dizel araç kullanan şoförler büyük zorluklar yaşıyor.

Sabah saatlerinde alışık olunan arabaların çalışmama durumu dışında öğle vakti aracın yolda kalması görenleri şaşkına çevirdi. Erzurum’un en işlek güzergahlarından Fil Geçti Köprüsü altgeçidinden 11.25 sularında geçerken soğuktan yolda kalan aracını çıkarmak isteyen sürücü, sıkıntılı anlar yaşadı. Altgeçitte kimsenin olmamasından dolayı arabasını tek başına itmek durumunda kalan sürücü, rampa yukarı aracını büyük çabalar sonucu çıkarabildi.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hanifi Topçuoğlu, sürücüleri bu konuda uyararak, kışa yönelik tedbirler alınmadığı taktirde sürücülerin maddi ve manevi büyük zararlarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi. Sürücülerin en başta akü ve antfiriz olmak üzere aracının kış bakımını yaptırmaları gerektiğine işaret eden Topçuoğlu, “Soğuklardan en çok dizel motorlu araçlar etkilenmekte. Bu araçların sürücüleri özellikle sabah saatlerinde çalıştırmakta büyük zorluklar yaşıyor. Sürücülerin alacağı en büyük önlem, kışlık bakımlarının yanında yola çıkarken yanlarında çekme halatı, takoz ve zincir bulundurmalarıdır.” şeklinde konuştu.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre ise yoğun sis ve don olaylarına karşı sürücüler uyarılırken, soğuk havanın devam edeceği belirtildi. Erzurum’da gece en düşük sıcaklığın eksi 28 derece olduğu belirtilen açıklamada, sıfırın altında olmak üzere Erzincan’da 11, Kars’ta 19, Ağrı’da 26, Iğdır’da 6, Ardahan’da 14 ve Bayburt’ta ise 16 olarak kaydedildi. Yüksek basınç sistemi etkisinde açık havadan dolayı oluşan soğukların sise sebep olacağı üzerinde durulurken, yine sıfırın altında olmak üzere gündüz Erzurum’da en yüksek hava sıcaklığı 14, Erzincan’da 0, Kars’ta 9, Ağrı’da 16, Ardahan ve Bayburt’ta 4 iken Iğdır’da ise 2 derece olarak ölçüldüğü ifade edildi.