Soğuk hava hafta boyunca etkili olacak

Çetin bir kış geçiren Türkiye, Balkanlar’dan gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Havadaki ani soğuma, kar yağışını da şiddetlendirdi.

Hava sıcaklığı batı kesimlerinden başlayarak tüm bölgelerde 8-10 derece azalacak. Meteoroloji yetkilileri, yağışın perşembe gününden itibaren kesileceğini ve uzun bir aradan sonra önümüzdeki hafta sonu, sıcaklıklarda belirgin artış olacağını belirtiyor. Yetkililer, hafta ortasına kadar yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek kar yağışları ile hafta sonuna kadar yurt genelinde gece ve sabah saatlerinde beklenen buzlanma ve don olayları sebebiyle vatandaşları ve ilgilileri tedbirli olmaları konusunda uyarıyor. Yurdun iç ve doğu bölgelerinde de çığ riskinin devam ettiğine dikkat çekildi. Kar yağışı bugün başta İstanbul olmak üzere Marmara’nın doğusu ve İç Anadolu’da aralıklarla sürecek. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’da ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Kar yağışının yarın gece İstanbul’da, çarşamba günü İç Anadolu ve doğuda şiddetlenmesi bekleniyor.

Yağış, lodos ve sıcaklık artışı nedeniyle batı bölgelerinde kar erimeleri bekleniyor. Uzmanlar, sel, su baskını ve soba zehirlenmelerine karşı uyarıda bulunuyor. Kar sebebiyle Çorum’da şehir merkezinde 1 gün, belde ve köylerde 2 gün, Samsun’da 2 gün, Kastamonu’da ise eğitime 1 gün ara verildi. Ankara’da ise merkez ilçeleri hariç, 12 ilçede taşımalı eğitimden yararlanan ilköğretim okulu öğrencilerinden okula ulaşamayanların bugün izinli sayılacağı bildirildi. Öte yandan yoğun kar sebebiyle sabah saatlerinde ulaşıma kapanan Konya-Antalya karayolunda 150 araç saatlerce mahsur kaldı. Tunceli-Erzincan karayolu da akşam saatlerinde çığ düşmesi sebebiyle trafiğe kapandı.