Soğuk hava sebze-meyvelerin fiyatlarını yükseltti

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Akdeniz Bölgesi’nde Doğu ve Güneydoğu’ya gelen yaş sebze-meyve yol ve hava şartlarından dolayı sebze hallerine girişleri düşürürken fiyatları yükseltti.

Gaziantep’te, son bir haftadan buyana yağan yoğun kar yağışı Hal Müdürlüğü’ndeki sebze ve meyve fiyatlarında yüzde 200’ler oranında artışa yolaçtı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü İhsan Özkan, son iki hafta içinde hal müdürlüğüne sebze ve meyve girişlerinin yüzde 70 oranında azaldığını, fiyatların ise piyasada yüzde 200’e varan oranlarda arttığını söyledi.

Hal Müdürlüğü’nde mandalinanın fiyatının 20 YKr. iken piyasada 70 YKr. olduğunu ifade eden Özkan, bu durumu soğuk hava ile yol şartlarına bağladı.

Yeşil biberin hal fiyatı bir haftada yüzde 55 artarak 2.5 YTL’ye çıktı. Biber, marketlerde ise 3 ile 3.5 YTL. dolayında fiyatla satılıyor. Biberin en çok artan fiyat olması ise Gaziantep’te acılı yemeklerin daha çok tüketildiğinden kaynaklandığı bildirildi.

Özkan, 1-9 Şubat 2006 tarihleri arasında, başta biber olmak üzere sebze ve meyve fiyatlarının artmasının daha çok hava koşullarından kaynaklandığını söyledi. Özkan, son 10 günde Gaziantep’e yağan kar yağışının sebze-meyve fiyatlarının artmasındaki nedenlerden birisi olduğunu dikkat çekti.

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan birçok seranın, soğuk hava, yağmur ve sel basmasından etkilendiğini ifade eden Özkan, ayrıca sera ürünlerinde Kurban Bayramı öncesinde fazla üretimde bulunulması ve bayramdan sonra üretim azlığı yaşanmasının da fiyatların yükselmesine yol açtığını açıkladı.

Gaziantep Hali’nde bugün, yeşil biberin 2.5 YTL, domatesin 50 YKr, 18-19 kilogramlık bir koli ithal muzun da 55 YTL’den satıldığını belirten Özkan, Kurban Bayramı öncesine göre fiyat artışının biberde yüzde 70’e, domateste yüzde 46’ya, ithal muzda da yüzde 24’e ulaştığını kaydetti.

İthal muzdaki fiyat artışında ise daha çok ithalatta karşılaşılan güçlüklerin etkili olduğunu anlatan Özkan, havaların ısınmasına paralel olarak önümüzdeki haftalarda sebze ve meyve fiyatlarında belirgin düşüşler olacağını belirtti.

Özkan, Hal Müdürlüğü’nde en düşük meyve ve sebzelerin fiyatlarının şöyle oluştuğunu belirtti: Kuru soğan 35 Ykr, portakal 30 YKr, elma 75 YKr, pancar 20 YKr, patates 45 YKr, patlıcan 1.4 YTL. kabak 1.2 YTL. pırasa 40 YKr, ıspanak 45 YKr, yerli marul 40 YKr, lahana 90 YKr, havuç 55 YKr.