Soğuk hava yaraların tuzu biberi!

Halk sağlığı uzmanı Dr. Melike Koç, vücutta meydana gelen yaralanmaların soğuk havanın etkisi ile şiddetini daha da artırdığını belirterek, vatandaşları yaralanmalara karşı daha duyarlı davranmaları konusunda uyardı.

Aşırı soğukların hayatı olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken uzmanlar ise bu konuda vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulunarak, “Soğuk’ta fazla kalmayın. Oluşan yaralanmalar şiddetini artırır. Hatta ölüme kadar gidebilir.” uyarısında bulunuyor.

Bursa Özel Bahar Hastanesi Dahiliye ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Melike Koç, özellikle halk arasında ‘Sibirya Soğuğu’ olarak tabir edilen şiddetli soğuk havanın etkisiyle vücut ısısının düşmesi ve donma gibi lokal soğuk yaralanmalarına karşı vatandaşların çok duyarlı olması gerektiğini söyledi. Bu tür soğuk havalarda meydana gelen yaralanmaların kötü sonuçlar doğurabileceğine işaret eden Dr. Koç, “Özellikle sıkı giyim, yanlış ayakkabı giyimi, yorgunluk, zayıf beslenme ve alkol kullanımı gibi etkenler soğuk nedeniyle oluşan yaralanmaların şiddetini artırır.” dedi.

Aşırı soğuğa maruz kalındığında, kan dolaşımıyla solunumun durmasına yol açacak kadar ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılabileceğinin altını çizen Koç, şöyle konuştu:

“Aşırı soğuğa maruz kalan kişilerde titreme, kas hareketlerinde yavaşlama ve uyku eğilimi görülebilir. Zamanla kan dolaşımı ve solunum durabilir. Böyle durumla karşı karşıya bulunan kişiler birdenbire hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara alınmamalıdır. Öncelikle 20 derece civarında ki oda sıcaklığına alınması gerekir. Giysileri de ıslaksa hemen kuru giyeceklerle değiştirilmelidir. Bu nedenle soğukta fazla kalmayın.”

Donan insanların doğrudan doğruya ateşe maruz bırakılmaması gerektiğini de hatırlatan Dr. Koç, ayakları donan insanın yürütülmemesi, sedyeyle taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.