Soğuk havada dengeli beslenmek gerekir

Soğuk havalarda hastalanmamak için dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar ise uyarıyor: Dengerli beslenin!

Kocaeli Sağlık Müdürlüğü, soğuklara karşı koymak için vatandaşların dengeli beslenmesini istedi.

Soğuk havalarda hastalanmamak için metabolizmayı koruma altına alıp daha da güçlendirilmeli. Bunun en etkili yollarından biri yeterli ve dengeli beslenme. Bu her yaş grubu için geçerli. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar için beslenme daha da önem taşır. Yeterli ve dengeli beslenme gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almakla sağlanır. Böylece vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri almış olur.

Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için antioksidant olarak da görev yapan a ve c vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Bu vitaminler bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olunmasını sağlıyor. Bu soğuk günlerde bolca bulunan turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşil biber, karnabahar, mandalin, maydonoz, roka, tere ve meyvaların tüketilmesi ile bu vitaminler sağlanabilir.

Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları da vücudun gribal enfeksiyonlara karşı korunmasında etkili oluyor. Meyve suları bekletildiğinde C vitamin hızla kaybolur. Çünkü bu vitamin ısı, ışık gibi etkenlerden kolayca etkileniyor. Ayrıca soğuk havalarda çay, kahve içmek yerine bitki çayları veya c vitamin yönünden zengin olan kuşburnu çayı tercih edilmeli. Yemeklerde veya öğün aralarında yenen bol miktardaki salata da bu vitaminleri sağlayacak güçte. C vitamini kaybını önlemek için salatalar da meyve suları gibi yenmeden hemen önce hazırlanmalı. Sonbaharda ve soğuk kış günlerinde yenen balık da içerdiği yağ asidinden dolayı bağışıklık sistemi kuvvetlenmesine yardımcı olur