Soğuk içecekler Afganistan’da eczanelerde satılıyor

Var mı nazo gibisi!' reklamıyla akıllarda yer edinen Nazo soğuk içecekleri, Afganistan'da eczanelerde ilaç diye satılıyor.

Üç yıllık bir hazırlık sürecinden sonra ilk olarak Afganistan pazarına adım atan şirketin ürünleri, bu ülkede vitamin niyetine tüketiliyor. Ürünün Afganistan’daki reklamlarında vitamin özelliğinin vurgulandığını belirten firma sahibi Ethem Kurt, yıl sonuna kadar 1 milyon dolarlık ihracat yapacaklarını söylüyor. Kurt, öncelikle Afganistan’ı seçmelerinin nedenini ise şu sözlerle açıklıyor: “Afganistan, bakir bir pazar. ABD, Afganistan’a operasyon düzenlediği dönemde bizim arkadaşlar orada pazar araştırması yapıyordu. Daha sonra oradan ismimizi duyan birkaç kişi Türkiye’ye geldi ve onlarla birlikte o piyasaya yöneldik.”

Türkiye’ye komşu ülkelerden başlayarak ihracat ağını genişletmeyi planlayan Nazlı Gıda, üç yıl boyunca pazar araştırması yaptı. 2007’den itibaren ihracata ağırlık vereceklerini dile getiren Kurt’un hedefi 10 yıl içinde dünyanın her ülkesinde bulunmak. Toz içecek alanında her çeşidi üretebilecek kapasiteye sahip olduklarını söyleyen Ethem Kurt, 1,5 litrelik light türü ürünlerde pazar lideri olduklarını söyledi. Nazo’nun hedef müşteri kitlesi ise diyet yapanlar ve şeker hastaları. Kurt, bu sektördeki diğer üreticilerden farklarının şeker yerine tatlandırıcı kullanmaları olduğunu kaydediyor. Toz içecek imalatı yapan bir arkadaşının satışa çıkardığı tesise talip olarak içecek pazarına adım atan Ethem Kurt, işi ve piyasayı öğrenmesinin ardından 1997’de kızının adını verdiği Nazlı Gıda’yı kurdu. Kurt, bu tarihten itibaren Nazo markasıyla üretime başladı. Firma yılda 60 milyon paket üretim gerçekleştirirken hedefi kısa vadede bu miktarı yüzde 50 artırmak. Ürünleriyle ilk defa tanışan herkesin çok beğendiğini ve ‘doğal mı?’ tepkisi verdiğini aktaran Kurt, televizyon kanallarında yayınlanan ve çok kısa süren reklamlarıyla akıllarda kaldıklarını dile getiriyor. Reklamla hem satışlarını artırdıklarını hem de küçük bir işletmenin marka olabileceğini gösterdiklerini ifade eden Kurt, mevcut reklamdan insanların artık sıkıldığını, yenisinin hazırlandığını söyledi. Küçük ve orta büyüklükteki firmaların pazar araştırmalarına son yıllarda artan oranda önem verdiğini söyleyen Kurt, markalaşma bilincinin ise tam olarak yerleşmediğini kaydetti. Kurt, “Markasız ürünlerin ne kadar ucuza alınacağı hesaplanır, ancak markada beğeni önemli. Dünyanın neresinde olursan ol, markan yoksa paranın da bir önemi yok.” şeklinde konuştu. Kozmetik alanında da üretim yapan firma, İstanbul’un lüks semtlerindeki kuaförler için ürettiği markasız şampuan ve jöleleri, bundan sonra Omen ve Arkadia markalarında üretmeye başlayacak. Kozmetik ürünlerin üst gelir grubuna hitap edeceğini vurgulayan Kurt, “Kozmetikte 6 yılda çok önemli tecrübeler elde ettik. Şimdiye kadar öğrencilik yaptık, bu yıl görücüye çıkıyoruz. Çok zor bir pazar; ancak zorluğu bilip kabul etmezsek başarıya ulaşma şansımız yok. Müşteri odaklı çalışmalarımızın burada da sonuç vereceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.