Soğuklar başladı barınma evi kapasitesini aştı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, evsiz ve kimsesiz vatandaşların sıcak yuva özlemini karşılamak amacıyla kurulan ve 100 kişi kapasitesi bulunan barınma evinde kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle 131 kişi kalıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin sokakta kalan vatandaşların sert kış şartlarından etkilenmemesi için Kültürpark’taki Gençlik Merkezi’nde oluşturduğu barınma evinde halen 131 kişi kalıyor. Beş yıldır soğuk kış günlerinde ihtiyacı olanların barınma ve gıda ihtiyacını karşılayan barınma evi, kimsesiz müdavimlerinin yanı sıra belediye ekipleri ve güvenlik güçlerince sokakta bulunarak getirilen konuklarını ağırlıyor. Barınma evinde geceleri bir doktor, gündüzleri de bir doktor ve bir hemşire sağlık hizmeti veriyor, kapıda sürekli bir ambulans hazır tutuluyor.

Yaz aylarında ‘başlarını sokacak bir yer’ bulduklarını, bulamasalar da dışarıda sabahlayabildiklerini söyleyen barınma evi sakinleri, “Kışın en büyük sorunumuz sıcak bir mekandı, belediye o imkanı tanıyor. O yüzden kimse kışın gelmesini istemez ama biz, ‘kış gelsin de sıcak yuvamıza kavuşalım’ diye dua ederiz. Yıllardır kimse el uzatmıyordu, bizlere.” dedi.

Barınma evi sakinleri boş zamanlarında televizyon izlerken, gazete okumayı da ihmal etmiyor. Kapasitenin artırılmasıyla birlikte bazı kimsesizler için ilave yatak hazırlandı.

Belediye, polis ve sağlık ekiplerinin sokaklardaki kimsesizleri alıp getirdiği barınma evinde kalanların kaydı tutulurken, bazıları kaçmayı tercih ediyor. Barınma evinde kayıp vatandaşların da bulunması için çalışmalar yapılıyor. İstanbul’da beş ay önce emekli olunca ‘kafasına estiği için’ ailesini terk eden bir kişi barınma evine başvurunca, polis, bu kişinin ailesince arandığını tespit etti.

Barınma evi sorumlusu Sait Çetinkaya, 100 olan kapasitelerini 180’e kadar çıkardıklarını halen 131 kişiye hizmet verdiklerini söyledi. Çetinkaya, bazılarının haber vermeden barınma evinden ayrıldığını kaydetti. Çetinkaya, vatandaşların sokaklarda kalan kimsesizleri Büyükşehir Belediyesi’nin 153 ve Barınma Evi’nin 233 28 77’nolu telefonlarına bildirebileceklerini belirtti.