‘Soğuklar geldi hastalıklara dikkat edin’

'Sibirya soğukları' diye adlandırılan soğuk hava akımının tüm yurdu etkisi altına alacağı şugünlerde uzmanlar uyarıyor; "Soğuklarda gerekmedikçe dışarı çıkmayın."

Vatandaşlarımız soğuktan kendilerini koruyacak şekilde sıkı sıkı giyinmeliler. Özellikle iç çamaşırı mutlaka giyilmeli. Çamaşırlar ayrıca sentetik değil pamuklu veya yünlü olmalı” diyen uzmanlar, soğuklarda beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyor.

‘GRİBE DİKKAT EDİN, EKONOMİYE DE ZARAR VERMEYİN’
Soğuk havalarda ençok karşılaşılan sahneler, hapşırma ve mendilille burun ve ağzı silme oluyor. Özellikle geceleri birçok insanı uykusuz bırakan öksürük nöbetleri ve yüksek ateş soğuk havalarda hastalıkalra davetiye çıkarıyor.
Özellikle grip salgınının soğuk havalarda sık sık görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, gribe yakalanmamak için spor yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek gerektiğine işaret ediyor. Bir internet sitesinde yeralan uyarıcı yazıda; “Grip sadece insanları yatağa bağlamıyor, ekonomiyi de vuruyor. Gribe yakalananlar, 7- 10 gün arası yatıyor, sürekli ilaç kullanıyor. Çocuklarla, 65 yaş üstü kişilerin, şeker, astım, akciğer, kalp, böbrek hastaları, organ nakli yaptırılanlar ve kalabalık ortamda yaşayanlar risk grupları oluşturuyor. Türkiye’de bu gruplara giren yaklaşık 30 milyon insan yaşamaktadır. Bu gruptakiler veya bir yakınından virüsü alanlar, 7- 10 gün boyunca yorgan- döşek yatıyor. Salgın dönemlerinde milyonlarca dolar ilaca yatırılıyor. Ayrıca iş gücü kaybı oluyor. Ülke ekonomisi bundan çok büyük zarar görüyor. Bunun önüne geçmek için gripten korunmak şart. Ekonomik şartlar nedeniyle vatandaşların kendilerine çok iyi bakamadıkları bir gerçek. Ama gripten korunmak için çok büyük paralara ihtiyaç yok” ifadelerine yerverildi.
Öte yandan gripten korunma yollarına da değinen uzmanlar, “Her gün 8- 10 bardak su için. Haftada üç gün düzenli spor yapın. Stresten uzak durun ve sigara içmeyin. Kalabalık yerlerden mümkün olduğu kadar kaçının. Öpüşmeyin, tokalaşmayın. Uyku düzeninizi sakın aksatmayın. Hava değişikliklerinden mutlaka korunun. Çıplak ayakla dolaşmayın.” diyor.