‘Soğukta balkona çıkıp sigara içmek intihardır’

Kış aylarında tiryakilerin çevresindekileri rahatsız etmemek için evlerinin balkonuna çıkarak sigara içmelerini intihar olarak niteleyen Attila Alpay şunları söyledi...

Yemekten sonra aniden soğuk havaya çıkmanın sigara içilsin veya içilmesin kalp spazmı ve enfarktüse yol açacağını söyleyen Attila Alpay, dışarıya bir müddet dinlendikten sonra çıkılması, yaşlıların ise bu konuda çok temkinli davranması tavsiyesinde bulundu.

Şiddetli soğukların yaşandığı şu günlerde ev halkını rahatsız etmemek için balkonda sigara içmek isteyen tiryakilerin 20-30 derecelik bir ısı farkına maruz kaldığını belirten Alpay, “İlk 3 dakika içinde milyonlarca mikroskobik bronş hücresi soğuk etkisi ile patlayarak bronşite ve anfizeme, hatta akciğer dış zarı, plevra iltihaplarına, zatürre ve zatülcemplere yol açmaktadır. Soğuk havada yoğunlaşan sigaradaki zift ve katran gibi ağır hidrokarbon kimyasalları da biraz daha kristalleşmekte ve akciğer dokusuna saplanarak tiryakiler için daha da öldürücü olmaktadır. Birçok insan hiç farkında olmadan kendilerini yakalayan ilk ve son kalp krizleri ile ansızın vefat etmekte.” diye konuştu.

Ev halkını ve bilhassa küçük çocukları düşünerek yapılan balkon keyfinin tiryakilere pahalıya mal olduğunu hatırlatan Attila Alpay, yapılacak en iyi davranışın sigaradan vazgeçerek tiryakilerin hem kendilerini hem de çevrelerini kurtarmak olduğunu söyledi.

Alpay, “Bu itibarla bütün tiryakileri bu soğuk kış aylarında sigarayı bir an önce bırakmaya ve çevresindekilerle birlikte sağlık ve afiyet içinde yaşamaya davet ediyorum.” dedi.

9 ŞUBAT’TA BÜTÜN SİGARALAR SÖNSÜN

9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla sigarayı bırakma başlattıklarını ifade eden Attila Alpay, çevresindekilerden 9 Şubat’a kadar sigarayı bırakmaları konusunda söz alıyor. İç Anadolu Bölgesi’ndeki çok sayıda ilde zararlı alışkanlıklara karşı konferanslar veren Attila Alpay, okul, cezaevi ve kahvehane gibi halk açık yerlerde konferanslar vererek vatandaşları sağlıklarına sahip çıkma konusunda uyarıyor.

9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla bu kez sigarayı bırakma kampanyası başlatan Alpay, sigara içen insanlarla tek tek görüşüp ikna ederek sigarayı bırakmaları için telkinde bulunuyor.

Özellikle öğretmenlerin bu kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini belirten Alpay, şimdiden çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu 50’nin üzerinde kişinin 9 Şubat’a kadar sigarayı bırakmak için ismini yazdırarak söz verdiğini bildirdi.

Sigarayı bırakmak için bir sürenin belirlenmesinin tavsiye edilen bir yöntem olduğuna dikkat çeken Alpay, “Böylece vücut ve düşünce olarak insan hazırlanmış oluyor. Biz şimdiden başladık ki 9 Şubat’a kadar insanlar sigarayı bırakmak için hazırlansın.” dedi.

Özellikle toplu olarak bulunulan internet cafe, kahvehane ve iş yerlerinde sigara tüketiminin çok fazla olduğuna ve içmeyen insanlara da zarar verdiğine dikkat çeken Alpay, kampanya ile sigara içilmeyen internet cafe, kahvehane ve iş yerlerini de tespit edip bu yerlerini örnek iş yeri ilan edeceklerini ve ödüllendireceklerini kaydetti.