Soğukta kuyruk beklemeye dayanamadı

Fatih'te, maaşını almak için soğuk ve kar yağışı altında saatlerce kuyruk bekleyen emekli vatandaş, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Samatya Caddesi üzerindeki Ziraat Bankası önünde her maaş zamanında yaşandığı gibi yine emekliler uzun kuyruklar oluşturdu. Emeklilerin fişlerini teslim için son günün yaklaşmış olması da kuyruğu iyice büyülttü. Maaşını almak için Ziraat Bankası önüne gelen Hacı İbrahim Çelik (67) isimli vatandaş da sabah saat 06.00’da yağan kara rağmen güçlükle bankaya gelerek kuyruğa girdi. Şeker ve kalp hastalığı bulunan Çelik’in yaşlı vücudu, yaklaşık 2 saat kar altında kuyrukta beklemeye dayanamadı. Bankanın açılmasına az bir süre kala kalp krizi geçiren Çelik, kuyruktaki emeklilerin gözü önünde yere yığıldı. Düştüğü yerden bir daha doğrulamayan Çelik için ambulans çağrılırken, sağlık görevlileri banka önüne geldiğinde şahsın öldüğünü belirledi.

Hacı İbrahim Çelik’in cebindeki telefondan oğullarına ulaşan polis, bir yandan da cesedin kaldırılması için Adli Tıp aracına bilgi verdi. Kuyrukta her ay birlikte maaş bekledikleri arkadaşlarını kaybeden emekliler, olaydan çok etkilendi. Kuyrukta kar altında titreyerek bekleyen emekliler, “Bizim kaderimiz bu. Hergün kuyruklarda birkaç kişi ölüyor” diye tepki gösterdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kuyruğa giren ve Çelik’in hemen önünde yer alan vatandaşlar, ambulansın geç geldiğini iddia etti. Kimi getirdiği bir taburenin üstüne oturan, kimi de bir apartman boşluğuna sığınarak kuyrukta kardan korunan emekliler, defalarca gelmelerine rağmen fişlerini teslim edemediklerini belirtti.

Bu arada, Hacı İbrahim Çelik’in olay yerine çağrılan iki oğlu büyük şok yaşarken, cesedi hemen götürmek istedi. Polisin uyarısı üzerine Adli Tıp aracını bekleyen Çelik’in iki oğlu, ambulansa isyan etti. Olay yerine abisinden sonra gelen ve babasının cesedini gören küçük Çelik’in küçük oğlu, gözyaşlarına boğuldu. Hacı İbrahim Çelik’in cesedi daha sonra gelen Adli Tıp Kurumu aracına konulurken, emekliler de soğukta çaresizce bekleyişlerini sürdürdü.